Gıda sektöründe tarihi iş birliği

0
465

Türkiye Gıda Platformu, Avrasya’nın en büyük sektör fuarı WorldFood İstanbul’un ziyaretçi, katılımcı, yabancı satın alma profesyoneli ve iş hacmi rakamlarında yeni rekorlara ulaşmasını hedefliyor.

TİM Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu ve bünyesinde bulunan tüm İhracatçı Birlikleri, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) ve Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER); WorldFood İstanbul Uluslararası Gıda Ürünleri Teknolojileri Fuarı’nın dünyada kendi alanındaki en etkin fuarlarından biri olması hedefiyle “Türkiye Gıda Platformu” adı altında güçlerini birleştirdi. Türkiye Gıda Platformu, Avrasya’nın en büyük sektör fuarı WorldFood İstanbul’un ziyaretçi, katılımcı, yabancı satın alma profesyoneli ve iş hacmi rakamlarında yeni rekorlara ulaşmasını hedefliyor.

Bu yıl 6-9 Eylül 2023 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 31. kez düzenlenecek WordFood İstanbul, 1.500’e yakın katılımcı, 60 binin üzerinde ziyaretçi ve 700’ün üzerinde uluslararası VIP satın alma     profesyoneline ev sahipliği yapacak. Tarihi iş birliğine giderek Türkiye gıda sektörünün çatı      kuruluşlarını bir araya getiren WorldFood İstanbul Fuarı’nda Türkiye fuarcılık sektörünün öncü kuruluşlarından ALZ Fuar, “İş Birliği Kuruluşu” olarak yer alacak.

Dünya fuarcılık sektörünün önemli aktörü ICA Events’in organizatörlüğünde bugüne kadar önemli başarılara imza atan WorldFood İstanbul’a katkı sunacak olan Türkiye Gıda Platformu’nun Fuar Komitesi Başkanlığına seçilen TİM Sektör Kurulu Başkanı Ahmet Tiryakioğlu birbirinden değerli isimlerin desteğiyle dünyanın en etkin fuarlarından birini Türkiye’de düzenlemeyi hedeflediklerini belirterek şunları söyledi:

“Gerek coğrafyamızın üretime elverişli olması gerekse insanımızın asırlardan gelen birikimi sayesinde, halihazırda dünya gıda sektörüne yön veren ülkelerden biriyiz. Bunun yanında özel sektör olarak çok donanımlı olduğumuz bir diğer alan da fuarcılık. Hububat Sektör Kurulu olarak tüm bu imkanları arkamıza alarak, dünyanın lider gıda fuarını ülkemizde yapabileceğimize inandık    ve sektör kurulumuzdaki tüm Birliklerle dayanışma içinde güçlü bir irade ortaya koyduk. Sektör Kurulumuzun öncülüğünde, bağlı bulunan tüm İhracatçı Birliklerimiz, TGDF, ETÜDER, ICA Fuarcılık ve ALZ Grup bir araya gelerek Türkiye Gıda Platformu’nu kurduk. Türkiye Gıda    Platformu olarak hedefimiz; ülkemizin en büyük gıda fuarı WorldFood İstanbul’u dünyanın en büyük ve en prestijli gıda fuarına dönüştürmek ve ülkemizi dünya gıda sektörünün buluştuğu bir merkez üssü haline getirmek.”

Bu süreçte Türkiye Gıda Platformu’nun her daim destekçisi olan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na şükranlarını sunduklarını ve Türk gıda sektörünün en önemli aktörlerinin buluştuğu bu proje sayesinde hedeflerine çok kısa zamanda ulaşacaklarına inandıklarını belirten Tiryakioğlu, TİM Başkanı Mustafa Gültepe’ye de desteklerinden ötürü teşekkürlerini sunarak sözlerini şöyle tamamladı:

“WordFood İstanbul kapsamında çok anlamlı bir sosyal sorumluluk projesini de hayata geçiriyoruz. Fuar organizasyonu kapsamında deprem bölgesinde faaliyet gösteren gıda üreticilerine özel düzenleyeceğimiz B2B İkili İş Görüşmeleri Etkinliği ile dünyanın dört bir yanından gelecek yabancı   iş insanları ile deprem bölgesindeki üreticileri ücretsiz olarak buluşturarak bölge üreticilerinin yeni ihracat bağlantıları kurmalarına ortam sağlayacağız. Türkiye Gıda Platformu ile güçlenen WorldFood İstanbul’un dünya gıda sektörüne hayırlı olmasını diliyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz