Fiyatı şişirip ithal ET kapısını açtılar

0
773

Üreticinin elinde kesime gönderilemeyecek hayvanların kaldığını aktaran Sencer Solakoğlu, özel sektörün ithalat kapısını açmak için fiyatları suni olarak şişirdiğini aktardı.

ET ve Süt Kurumu önündeki uzun kuyruklar, 500 TL’yi gören etiketler ve zam haberleri ile Türkiye son bir haftadır et fiyatlarına kilitlendi. Yaz döneminde düşük çiğ süt alım fiyatı nedeni ile pek çok hayvanın kesime gittiği ve arzın azalacağı vurgulanmıştı. Gelinen noktada, piyasada, düşük arz kaynaklı fiyat artışları dışında, ithalat kapısını açmak isteyen şirketlerin de suni fiyat artışına gittiğine dikkat çekilirken, 2010 yılında yaşanan senaryonun tekrar devrede olduğu belirtildi. “2010 yılında bu ülke aynı filmi izledi. Birkaç ithalatçı 1 ayda servet kazandı” diyen Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) Başkanı Sencer Solakoğlu, özel şirketlerin ithalata başlaması ile çiftçinin elinde kalan hayvanların da kesime gideceğini kaydetti.

Avrupa Birliği üyesi ülkeler hariç olmak üzere Bakanlığımızca canlı hayvan ithalatına izinli ülkelerden toplam 500.000 baş besilik erkek sığır ithalatı için kontrol belgeleri onaylanacaktır” ifadelerinin yer aldığı genelge ile nisan ayına kadar başvuru alarak ithalat kapılarını açmış oldu. Normal şartlarda ithalat izninin Et ve Süt Kurumu’nda olduğunu kaydeden Solakoğlu, bazı özel şirketlerin devreye girip fiyat artırarak bakanlığa ‘ipin ucu kaçtı’ mesajını verdiğini söyledi. Solakoğlu, “Bizim bölgede 185-190 TL’ye kesime gidiyor hayvan. Geçen hafta sonunda bir anda 200-220 TL’leri telaffuz etmeye başladılar. Çiftçinin elinde kesilmeyecek hayvanlar kalmıştı. İthalat özel sektöre açılırsa, kesilemeyecek hayvanlar da kesilir” diye konuştu.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz