Depremin tarım ve gıda sistemine etkileri

0
706

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen çalıştayda, 6 Şubat’ta yaşanan depremlerin tarım ve gıda alanına etkileri ile çözüm önerileri masaya yatırıldı. FAO Türkiye’nin depremin ardından hazırladığı raporu paylaştığı toplantıda, kırsalda acil ve uzun dönemli olarak yapılması gerekenler değerlendirildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET) ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi iş birliğiyle Depremin Tarım ve Gıda Sistemine Etkileri Çalıştayı düzenlendi. Toplam 3 oturumda tamamlanan çalıştayda, alanında uzman isimler konuyla ilgili görüşlerini anlattı.

Yavaş: “Afet olmadan önce tedbir alınmalı”

Çalıştayın açılış konuşmasında afet olmadan önce tedbir alınmasına dikkat çeken ABB Başkanı Mansur Yavaş, şunları söyledi:

“Deprem bölgesinde fiilen hemen hemen tüm alanları gezdik. Oralardaki ihtiyaçları da tespit ettik. Çalıştayın en önemli faydalarından birisi; biz genellikle ülke olarak afet olmadan tedbir almak yerine afetten sonra ‘Acil neler yapabiliriz’ deyip kurtarma faaliyetlerine girişiyoruz. Bunu da deprem afet faaliyeti olarak gösteriyoruz. Afet olmadan önce neler yapılabilir, tedbir alınabilir mi, bunlara bakmamız lazım. Bir de her afetten sonra bu çalışmalar yapılırken belli notların alınması gerekiyor.”

Kırsal kalkınma alanında deprem bölgesine ulaştırdıkları desteklere de değinen Yavaş, “Asıl ihtiyaçlarından bir tanesi Kahramanmaraş’ta hayvan çadırı oldu. Kırsalda yaşayanların istisnasız hemen hemen hepsi hayvan çadırı istedi. Konteyner kentler, çadır kentler kuruyoruz ama hayvancılık yapanların hiçbiri oralara gitmek istemedi. Çünkü yıkılan evinin yanında hayvanlarını korumak, onları sağ tutmak için uğraştılar. Bunlar da aynı şekilde not alınmalı… Kırsal Kalkınma Daire Başkanlığımız ihtiyaç çoğaldıkça hemen hemen her yere köy köy götürüp silaj ve hayvan yemini dağıttı” dedi.

“İklim krizinde kuraklık, orman yangınları, seller kaçınılmaz”

Konuşmasına sürdürülebilir tarıma vurgu yaparak devam eden Başkan Yavaş, şunları kaydetti:

“Deprem bölgesinde çiftçiler öncelikle hiçbir şey istemediler. Daha sonra talepleri değişti çünkü dünya devam ediyor. Devam eden dünyada kendilerinin bir şekilde ayakta kalması için üretimlerini sürdürmeleri gerekiyor ve bu nedenle tarımsal olarak gerek zirai gübre gerek bu tür destekleri de bizden talep etmeye başladılar. Kahramanmaraş’taki araziler tarıma çok uygun ve terk edilmemesi gereken yerler. Bu nedenle orada sürdürülebilir tarım için neler yapabiliriz konusunda çalışmalar yürütüyoruz.

Bugünkü toplantımız depremin tarıma etkileri ama depremden, afetten önce alınması gereken tedbirler var. Seli gördük Şanlıurfa’da çünkü artık bu iklim krizinin karşısında kuraklık yaşadık kuraklığın arkasından orman yangınları veya aşırı seller. Yanlış kentleşme nedeniyle de şehir selleri de kaçınılmaz.  Orta Anadolu çölleşmeye tehlikesiyle karşı karşıya bir an evvel inşallah bu tedbirler alınır ve vah etmeden, eyvah demeden hiç olmazsa tedbirleri almış oluruz. Bu çalışmada o açıdan güzel bir örnek olacak. Sürdürülebilir tarımın yürümesi için elimizden gelen çalışmaları yapacağız.”

“Yaşanan felaketlerden alınan dersleri tartışacağız”

ABB Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Ahmet Mekin Tüzün de, saha gözlemlerini ve sayısal verileri de paylaştığı konuşmasında, “Bugün depremin tarım ve gıda sistemine olan etkisini gerek saha gezileri yapmış gerekse farklı ülkelerde yaşanmış felaketlerden elde edilen dersleri tartışacağız. Üreticiler hem kendileri için çadır/konteyner hem de hayvanları için hayvan çadırına ihtiyacı olduğunu belirttiler” dedi.

“Tarım sahaları korunmalı”

Konuşmasında tarım sahalarının korunmasına dikkat çeken TARGET Başkanı Prof. Dr. Cemal Taluğ, şöyle konuştu:“Yaşadığımız depremler ve pandemi süreci istisnasız tarım ve gıdanın insan için önemini gösterdi. Bu felaketler tarım ve gıda sistemimizin ne kadar kırılgan olduğunu da gösterdi. Tarım değer yaratan bir insan faaliyetidir. Gıda sadece alıp, satılan bir meta değildir. Tarım insanın en önemli ve en yaşamsal ekonomik faaliyetidir. Afetlere dirençli, doğayla dost bir tarım sistemine ihtiyacımız var. Depremde tarım sahaları üzerine yapılan yapıların hepsi gitti. Tarım sahalarını korumamız lazım. Tarım çiftçinin değil, hepimizin sorumluluğundadır.”

FAO Temsilcisi Yardımcısı Ayşegül Selışık’ın depremin ardından hazırlanan raporu paylaştığı çalıştayda, depremin tarım-gıda sistemine etkileri ile kırsalda acil ve uzun dönemli olarak yapılması gerekenler değerlendirildi.

CHP Bursa milletvekili Orhan Sarıbal da, deprem bölgesindeki çiftçilerin sıkıntılarını ve yapılması gerekenleri dile getirdi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz