Fiyatı 3 TL iken tanzim satışı başlamıştı; Patates soğan 10 TL oldu, ses seda yok!

Gıda fiyatlarındaki artış nedeniyle 2019’da yerel seçimleri öncesi çeşitli ilçelerde tanzim satış mağazaları açıldı. Bugün 1 kilo patates ve soğanın hal fiyatı 10 liraya çıktı. Akıllara AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ”Bu fiyatlara gerekirse ayar çekme kararı aldık” sözleri geldi.

İstanbul ve Ankara’da sebze meyve fiyatlarındaki artışı önlemek amacıyla 2019’da tanzim satış uygulamasına geçilmişti.

Tanzim satış noktalarının kurulduğu 2019’un şubat ayında enflasyon aylık bazda yüzde 0.16, yıllık bazda ise yüzde 19.67’ydi. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün açıkladığı temmuz ayı verilerine göre ise yıllık enflasyon yüzde 79.60 ile 24 yılın zirvesini yeniledi.

TANZİM SATIŞTA 2 LİRAYDI

2019’un şubat ayında bir kilo soğanın ve patatesin hal fiyatı 3 lira iken piyasadaki fiyatın yükselmesinden dolayı yine 2019’un şubat ayında tüketici daha uygun fiyata alışveriş yapabilsin diye tanzim satış noktaları kuruldu. Kurulan tanzim satış noktalarında patates ve soğan, kilosu 2 liraya indirildi. Bugün yüzde 400 zam ile birlikte bir kilo patates ve soğanın satış fiyatı 10 liraya çıktı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 5 Şubat 2019’da partisinin TBMM grup toplantısında yaptığı konuşmada tanzim satış noktalarıyla ilgili, “Biberiydi, çarlistonuydu, patlıcanıydı, domatesiydi, her şeyde bu fiyatlara gerekirse ayar çekme kararını aldık, adımlarımızı atacağız. Belediyelerimiz vasıtasıyla biz bu adımları atacağız” açıklamasında bulunmuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Ebru Erke: Pişirme tutkusu genlerine işlemiş bir şef

Yemekseverlerin favori animasyon filmlerinden, Oscar Ödüllü ‘Ratatouille’daki Collette karakterine...

Sahrap Soysal: Bi’ pilav, bi’ çorba!

Patlıcan dendi mi çoğumuzun aklına ilk önce karnıyarık ve...

Yoksulluk gıda fiyatına yansıdı

İTO’nun verilerine göre İstanbul’da enflasyon yüzde 56 oldu. Megakentte...

197 Milyon 283 Bin Liralık Destekleme Ödemesi Bugün Hesaplara Aktarılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarımsal destek ödemeleri kapsamında 197...