Patates soğanda kısır döngü devrede

Son bir yılda soğanda yüzde 733, patateste ise yüzde 288’e varan fiyat artışları görüldü. Kasımda arzdaki azalma ile kuru soğan fiyat artış rekoru kırdı. Temel iki üründe yeniden kısır döngüye girildi.

Mutfakların demirbaşı ve dar gelirlinin temel besini olan patates ve soğanda geçen ay yeniden fiyat rekorları kırılırken, artan üretim maliyetleri ve arzda yaşanan sorunlar, yeni bir kısır döngüye işaret ediyor. TZOB verilerine göre, kasım ayında üreticide en fazla fiyat artışı yüzde 48.8 ile kuru soğanda görülürken patatesteki fiyat artışı ise yüzde 26.3’e ulaştı.

KIŞIN DA FİYATLAR EL YAKACAK

Son bir yılda ise hal fiyatlarına bakıldığında soğanda yüzde 733, patateste ise yüzde 288’e varan artışlar görüldü. Tüm tarım ürünlerinde üretim maliyetlerinin arttığını ve baz etkisiyle enflasyonda yaşanan düşüşe rağmen gıda fiyatlarının artmaya devam edeceğini kaydeden Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Baki Remzi Suiçmez, bu iki üründe kısır döngüye girildiğini vurguladı.

Suiçmez yaptığı açıklamalarda yaz sebzelerinde seyreden yüksek fiyatların kış sebzelerinde de devam edeceğini belirterek, “Tarımsal girdi maliyetleri bu ürünlerde yüzde 175 arttı. Ucuz yazlık sebze meyve yiyemediğimiz gibi kışlık meyve sebzeyi oldukça pahalı yiyeceğiz. Bunun nedeni de girdi fiyat endeksi” dedi. TÜİK’e göre 2021’de 2.5 milyon ton olan kuru soğanda üretim 2022’de yüzde 6’lık azalma ile 2 milyon 350 bin tona düştü. Patateste ise 5.1 milyon olan üretim 2022’de 5.2 milyona çıkmış olması tahmin ediliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 20 Mayıs hava durumu raporunu paylaştı....

Dr. Feyza Bayraktar: Yeme bozuklukları

Yeme bozuklukları, kökeni psikolojik sebeplere dayanan yeme tutum ve...

Ekmek fiyatlarını etkileyecek! Buğday fiyatlarına dair tahminler belli oldu

Türkiye'de yeni sezonda buğday arzıyla ilgili sıkıntı beklenmiyor. Hububat...

Didem Eryar Ünlü: “İklimi değil, ticareti koruma kanunu’’

İklimi korumaya ve adil dönüşüme ilişkin bölümleri muğlak olan...