Fındıkta kahverengi kokarcaya savaş açıldı

Trabzon’da fındık üretimini olumsuz etkileyen kahverengi kokarcaya karşı mücadele için üreticilerle toplantılar başladı. İMECE-2024 adıyla düzenlenen toplantılarda üreticilere kokarca ile mücadele yöntemleri anlatılarak fındıkta verimliliğin artırılması hedefleniyor.

Trabzon Ticaret Borsası (TTB) tarafından Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi kapsamında İMECE-2024 adı altında başlatılan toplantıların ilki Trabzon’un Akçaabat İlçesine bağlı Fındıklı Mahallesi’nde yapıldı.

Akçaabat Ziraat Odası işbirliği ve Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin de maddi desteği ile başlatılan toplantıların açılışına TTB Meclis Başkanı Nevzat Özer, Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Hasan Sabır, Trabzon Tarım ve Orman İl Müdürü İsa Kaplan, Akçaabat Ziraat Odası Başkanı Mustafa Hikmet Eyüboğlu, Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Kenevir Araştırmaları Enstitüsü öğretim üyesi Doç. Dr. Kibar Ak ve üreticiler katıldı.

Hedef 4-5 milyar dolar

Üreticilerin büyük ilgi gösterdiği toplantının açılışında konuşan Trabzon Ticaret Borsası (TTB) Başkanı Eyyüp Ergan, fındık üretiminde 2 milyar doları aşan net döviz kazanıldığını ve üretimi artırmak için Fındıkta Verim ve Kaliteyi Artırmak projesi için çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Dönümde 100 kilo civarındaki olan üretimi 200-300 kilolara çıkarmayı hedeflediklerinin altını çizen Ergan, döviz kazancını ise yıllık 4-5 milyar dolar seviyesine çıkarmak istediklerini ifade etti.

Fındık üretimindeki en önemli engellerin başında hastalık ve zararlıların geldiğini belirten Eyyüp Ergan, kahverengi kokarcaya karşı 5 yıl önce başlattıkları mücadeleyi sürdürmeye devam ettiklerini ve bu noktada üreticilerle birlikte hareket etmek istediklerini söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...