Etten vazgeçen emekli kemiğe zor ulaşıyor

Yüksek enflasyon karşısında alım gücünü kaybeden ve temel gıda ürünlerine ulaşmakta dahi zorluk çeken emekliye kırmızı et ‘hayal’ oldu. Artan et fiyatlarının ardından emeklinin kemik kaynatması bile artık çok zor.

En düşük emekli maaşının 10 bin lira olduğu ve birçok emeklinin açlık sınırının altında kaldığı 2024 yılı Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ‘Emekliler Yılı’ olarak ilan edilmişti.

‘Emekliler Yılı’nda açlık sınırının altında kalan maaşlara bir de yeni yıl zamları eklenince kırmızı ete ulaşması imkansız hale gelen emekli kemiğe bile sınırlı ulaşabiliyor.

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Ocak 2024 enflasyon verilerine göre tüketici enflasyonu ocak ayında yıllık bazda yüzde 64,86’ya yükseldi. Aylık enflasyon yüzde 6,70 oldu. Gıda enflasyonu yüzde 69,71 olarak hesaplandı.

Böylelikle yıllık enflasyonda 14 ayın, aylık enflasyonda ise beş ayın zirvesi görüldü.

Gıda enflasyonun oldukça üzerinde zamlanan et fiyatları TÜİK verilerine de yansıdı. Dana eti fiyatı ocakta yıllık 109,72, kuzu eti fiyatı yıllık 129,41 ile gıda enflasyonunun çok üstünde artış gösterdi.

Açlık sınırının 15 bin 48 TL’ye, yoksulluk sınırının 49 bin 19 TL’ye yükseldiği ocak ayında 10 bin lira maaş alan emekliye kırmızı et yemek hayal oldu.

ET FİYATLARI ARTTI, EMEKLİ KEMİĞİ ZOR ALIYOR

Sozcu.com.tr’nin TÜİK verilerinden yola çıkarak yaptığı hesaplamaya göre ocakta dana eti fiyatı aralık ayına göre yüzde 7,77, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 109,72 artarken kuzu eti fiyatındaki aylık artış yüzde yüzde 5,76, yıllık artış yüzde 129,41 oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Mazot ve Gübre Destek Ödemesi Bugün Çiftçilerimizin Hesabına Yatacak

Değerli Üreticiler 2023 yılına ait mazot ve gübre destekleri bugün...

Üretici-market arası fiyat farkı yüzde 634,4 gördü: Şampiyon açık ara limon

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,...

Kırmızı ete zam üstüne zam!

Bazı kasaplarda bütün tavuğun 150 liradan satılmaya başladığı belirtildi. Son...

İsmail Uğural: Tarım ve gıdanın merkezi Manisa

Yaş ve kuru üzümde bir dünya şampiyonu Manisa, ülkemiz...