Murat Muratoğlu: Enflasyon böyle düşecek!

Devamlı para basılan bir ortamda enflasyonu nasıl durduracaklar? Merak etmeyin… Ona da dahiyane bir çözüm buldular. İstatistik Kurumu’nun rutin olarak enflasyon sepetinde yaptığı güncelleme bu yıl bir şahane…

Enflasyon hesaplamasında esas alınan sepetteki harcama grupları ve ağırlıklarında yapılan değişikliklere bakıldığında, en çok fiyatı artan kalemlerde değişikliğe gidildiği, başta gıda olmak üzere temel harcamaların sepetteki ağırlıklarının azaltıldığı görülüyor.

★★★

Oysa Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’ne üye ülkeler arasında yapılan araştırmaya göre gıda harcamalarının toplam harcamalar içindeki payı en yüksek olan ülke Türkiye…

Nedeni basit; az kazanıyoruz, kazandığımızın çoğunu yaşamımızı sürdürmek için üç temel harcama kalemi olan gıda, barınma ve giyime harcıyoruz.

★★★

Hah işte sepet güncellemesiyle gıda ve konutun ağırlıklarını düşürmesi, resmi enflasyonla gerçek enflasyon arasındaki makasın daha da açılmasına zemin yaratacak. Boşver… Bu sayede hedefler tutacak.

Zaten evde kim yemek yiyor ki? Milletçe lokantalarda takılıyoruz, hayatımız otellerde geçiyor. Ha gayret, enflasyon tek haneye geriliyor!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Mazot ve Gübre Destek Ödemesi Bugün Çiftçilerimizin Hesabına Yatacak

Değerli Üreticiler 2023 yılına ait mazot ve gübre destekleri bugün...

Üretici-market arası fiyat farkı yüzde 634,4 gördü: Şampiyon açık ara limon

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,...

Kırmızı ete zam üstüne zam!

Bazı kasaplarda bütün tavuğun 150 liradan satılmaya başladığı belirtildi. Son...

İsmail Uğural: Tarım ve gıdanın merkezi Manisa

Yaş ve kuru üzümde bir dünya şampiyonu Manisa, ülkemiz...