Et ithalatına devam

0
635

Tarım ve Orman Bakanlığı, 500 bin baş besilik erkek sığır ithalatı için başvuruların başladığını duyurdu. Yılın başından beri fiyatları düşürmek için ithalata ağırlık verilirken geçtiğimiz günlerde de Et ve Süt Kurumu, ramazan boyunca piyasaya sunulmak üzere 8 bin 500 ton karkas ve 40 bin baş da kesime hazır büyük baş hayvan alım sözleşmesi imzaladıklarını açıklamıştı.

2023’ün ilk ayından itibaren et fiyatlarını düşürmek için artırılan ithalat çalışmaları sürüyor. Et ve Süt Kurumu’nun ocak ayında yaptığı açıklamada sinyallerini verdiği ithalat çalışmalarında ramazan nedeniyle hızlanma yaşanırken, Tarım ve Orman Bakanlığı dün yaptığı açıklamayla ithalatın süreceğini duyurdu.

OCAK AYINDA ET VE SÜT KURUMU’NDAN ‘TEDARİK’ AÇIKLAMASI GELDİ

İlk olarak 19 Ocak’ta Et ve Süt Kurumu yaptığı açıklamayla ithalatın sinyallerini verdi. Kurumdan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Ramazan ayı öncesi hazırlıklar kapsamında; Et ve süt piyasalarını düzenleme ve dengeleme amacı ile Kurumumuz için gerekli olan yetki ve görevlendirmeler yapılmıştır. Üreticilerimizi ve tüketicilerimizi korumak amacı ile et piyasası düzenli olarak takip edilmektedir. Kırmızı ette arz güvenliğinin sağlanması ve fiyat istikrarı hususunda gerekli tedbirler alınmaktadır. Et ve Süt Kurumu satış mağazaları ve Tarım Kredi Birlik Marketlerde ekonomik fiyatlarla yeterli düzeyde ürün arzı için gerekli olan tedarik süreçleri tamamlanmıştır. Ayrıca, ihtiyaç olması durumunda üreticilerimizin üretim maliyetleri göz önünde bulundurularak piyasaya taze karkas et satışı yapılacaktır.”

İLK PARTİ EDİRNE’DEN GİRİŞ YAPTI

Ocak ayında Macaristan’dan geleceği belirtilen 5 bin canlı hayvanlık siparişin ilk bölümü Edirne’den giriş yapmıştı. CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, 20 Ocak’ta yaptığı açıklamada, “5 bin hayvanı Macaristan’dan ithal etmeye başladılar. Edirne’de Ticaret Borsası’nın mezbahasında Et Süt Kurumu kesimleri yapacak. 5 bin hayvanın ilk partileri geldi. Bu hayvanlar biraz sonra kesime gidecekler. Kesildikten sonra da Tarım Kredi Market’lerde ve Et Süt Kurumu’nun mağazalarında; et, kıyma kuyrukları olmasın diye, piyasaya arz edilecekler ama başka ülkelerin çiftçilerini desteklemekten vazgeçelim. Kendi çiftçi, besicimize destek verelim. Çünkü Türkiye hayvancılığı bitiyor” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz