Et fiyatlarına günlük zam gelmeye başladı! Karkas kesim fiyatı 170 liraya dayandı!

0
730

Tarım ve Orman Bakanlığının hayvancılıkta uyguladığı yanlış politikaların faturası iyiden iyiye çıkmaya başladı. Yapılan kasaplık hayvan ithalatına rağmen et fiyatlarındaki yükselişin önüne geçilemiyor. Karkas kesim fiyatı 170 liraya dayandı.

Karkas kesim fiyatları yükselmeye devam ediyor. Önceki hafta 8.6 lira artan karkas kesim fiyatı geçtiğimiz hafta da ortalama 4.3 lira arttı. Buna göre dana yağsız karkas kesim fiyatı Türkiye ortalaması 168.17 lira olurken, kuzu karkas kesim fiyatı da 149.04 lira oldu.

Uzun bir süredir fiyat artışı yaşanmayan karkas kesim fiyatlarında son haftalarda yaşanan artışlar dikkat çekiyor. Tarım ve Orman Bakanlığı, et fiyatlarında sözde spekülasyon bulunduğunu gerekçe göstererek, Avrupa ve Güney Amerika’dan toplam 20 bin baş kasaplık hayvan ithalatı yapmıştı. Ancak yapılan kasaplık hayvan ithalatı da karkas kesim fiyatlarındaki yükselişi durduramadı.

KARKAS KESİM FİYATLARI NEDEN YÜKSELİYOR?

Karkas kesim fiyatları uzun bir süredir artmazken, son haftalarda yaşanan artışlar et fiyatlarını da yükseltiyor. Karkas kesim fiyatlarının artmasında ana neden olarak maliyetlerdeki artışlar ve ülkede yeterli kesimlik hayvan bulunmaması gösteriliyor.

Hayvancılıkta uygulanan yanlış politikalar, Türkiye’yi büyük bir et krizi ile karşı karşıya bırakırken, karkas kesim fiyatlarında önlenemeyen yükseliş, yeni kasaplık hayvan ve et ithalatını gündeme getirecek.

TARIM BAKANLIĞI AYLARCA SÜT ÜRETİCİSİNİN ZARARINA ÜRETİMİNE GÖZ YUMDU! 

Tarım ve Orman Bakanlığı, 2022 yılında kurlarda yaşanan artışla birlikte yem fiyatlarında ciddi artışlar olurken, çiğ süt fiyatlarında aynı oranda artışlar yapmaması ülkede ciddi dişi hayvan kesimine neden olurken, bu da ülkede kesimlik hayvan sayısının da azalmasına neden oldu. Tarım ve Orman Bakanlığının çiğ süt fiyatını artan maliyetler karşısında belirleme yetkisinin olmaması ülke hayvancılığına büyük bir darbe vuruyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz