ESK’dan skandal açıklama!

ESK’dan hijyen mevzuatına aykırı ithal et satışıyla ilgili skandal açıklama! Mevzuatı bile çarpıttılar!

Tarım Bakanlığının hijyen mevzuatına aykırı ithal et sattığı ortaya çıkan Et ve Süt Kurumu, konuyla ilgili yaptığı açıklama ile yeni bir skandala imza attı. ESK, mevzuata aykırı et ithalatının üstünü örtmek için mevzuatı bile çarpıtmaktan geri durmazken, yaşanan skandal halk sağlığının bizzat ESK tarafından nasıl tehlikeye atıldığını da gözler önüne serdi.

SADETTİN İNAN / Et ve Süt Kurumu (ESK)’nın Tarım Bakanlığının hijyen mevzuatına aykırı et ithal ettiği ortaya çıkarken, konuyla ilgili kurumdan yapılan açıklama ise yaşanan skandalı daha da vahim hale getirdi.

Et ve Süt Kurumu (ESK) Tarımdan Haber tarafından ortaya çıkarılan hijyen mevzuatına aykırı et satışıyla ilgili olarak yazılı bir açıklama yaptı.

ESK, yaptığı açıklamada, Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliği’nin 31’inci maddesindeki kıyma üretimi için 6 gün şartının; perakende satış noktalarına kıyma satan et işletme tesisleri için geçerliği olduğunu, kasap reyonu olan marketlerde satılan kıymayı ise kapsamadığını belirterek, büyük bir skandala imza attı.

KONUNUN ASIL MUHATABI GIDA VE KONTROL GENEL MÜDÜRLÜĞÜ SESSİZLİĞE BÜRÜNDÜ! 

Ette hijyen mevzuatı doğrudan Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün ilgili alanına giriyor. Dolayısıyla gündeme gelen iddialarla ilgili Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün açıklama yaparak kamuoyunu doğru bilgilendirmesi gerekiyordu. Ancak yaşanan süreçte halk sağlığını yakından ilgilendirmesine rağmen Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü, ithal ette yaşanan mevzuata aykırı et satışı ile ilgili sessiz kalırken, ESK’nın yetki alanına girmeyen bir konuda mevzuatı da çarpıtarak bir açıklama yapması yaşanan skandalı gözler önüne serdi.

ESK RESMİ GAZETE’DE YAYINLANMIŞ HİJYEN MEVZUATINI BÖYLE ÇARPITTI! 

Tarım ve Orman Bakanlığının 27 Aralık 2011 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Hayvansal Gıdalar İçin Özel Hijyen Kuralları Yönetmeliğine göre, kıymanın, hayvan kesiminden sonra 6 gün içinde işlenmesi gerekiyor. Yani karkas etin hijyen açısından 6 gün içinde işlenerek, kıyma haline getirilmesi isteniyor.

Söz konusu yönetmeliğin ‘Üretim Sırasında ve Sonrasında Hijyen’ başlıklı 31. Maddesinin ‘b’ bendinin ikinci maddesinde, bu durum şu şekilde ifade ediliyor; ‘Kırmızı soğutulmuş etten elde edilecek kıymalar, kesim tarihinden itibaren 6 gün içinde hazırlanır’ deniliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...