Eren Aka: ‘Tarlaları millete arsa diye satıyorlar’

0
367

Türkiye’de ‘deprem riski’ bulunmayan iller arasında gösterilen Kırklareli’nde, ev ve arsalara yoğun talep oluştu. Vize Belediye Başkanı Ercan Özalp, “ İlçemizde arsa almak isteyen vatandaşlar mağdur olmamak için mutlaka yetkililerden bilgi alsınlar” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından, büyük İstanbul depremi yeniden gündeme geldi. Özellikle İstanbul’da yaşayan çok sayıda vatandaş fay hattının olmadığı Kırklareli ve Edirne’ye akın etmeye başladı. Ben de vatandaşın bu göçünü takip etmek için bölgeye gittim. Bölgeye gitmişken Vize Belediye Başkanı Ercan Özalp ile kısa bir sohbet gerçekleştirdik. Başkan hem ilçeyle ilgili hem de depremden sonra ilçede emlak almak için gelenler hakkında beni bilgilendirdi.

‘Tarlaları millete arsa diye satıyorlar’

Havaalanına 115 km

Başkan Özalp, “Depremden sonra insanlar ne yapacağını bilmiyor, biraz şaşkınlık var. Pandemide de biz bunu yaşadık. Pandemide de her yer kapanınca ciddi bir şekilde insanlar Vize’ye geldi. Buranın bir avantajı, İstanbul Havaalimanı’na sadece 115 kilometre. Vize’den çıktığınızda kuzey otobanından sadece 1 buçuk saatte havaalanına ulaşabiliyorsunuz. Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ilçemize sadece 150 kilometre uzakta. İstanbul’da birçok insan bırakın havaalanına 1 buçuk saatte gitmeyi, işten evlerine gidemiyor. Bizim ilçemizde trafik yok, sanayi yok, tam anlamıyla doğal yaşam alanı burası. İlçemize en yakın sanayi Çerkezköy’de. Kapaklı’da. Çerkezköy’ün nüfusu 200 bin, Kapaklı 150 bin, 350 bin kişi orada yaşıyor. Çorlu’da da var 350 bin kişi. Ne yaptı? 700 bin kişi. 20 kilometre çapında 700 bin kişi yaşıyor. Her gün Vize’den 2 bin kişi Çerkezköy’e çalışmaya gidiyor. Vize’nin şu anki nüfusu 16 bine yakın, 10 bine yakın su abonemiz var. Köyler dâhil Vize’de 20 bin kişi yaşıyor aslında.

‘Bu kadar kolay değil’

Biz çevremizde sanayi de istemiyoruz. İlçemizde işsizlik problemi de yok. İlçemizde tekstil atölyeleri de var. 8 Mart Kadınlar Günü sebebiyle kadınlarımızı ziyaret ettim. 980 kadın ilçemizde çalışıyor. Ortalama her ay 9-10 milyon para kadınlarımızdan dolayı Vize ekonomisine katkıda bulunuyor. Şu anda ilçemize çok ciddi talep var. Özellikle köylerde yaşamak için şehirden kaçmak isteyen vatandaşlar arsa alıyorlar. Bu konuda vatandaşların çok dikkatli olması gerekiyor. Tarlaları arsa diye satıyorlar. Vatandaş hayatında arsa almamış, toprak almamış, bir dönüm yer sana satayım diyorlar. Tarla aslında burası. Şehirden kaçıp gelen vatandaşlar bir dönüm yer deyip hemen alıyorlar. Bir dönüm yer olsa müteahhit zaten oraya ev yapar. Zaten bizim ilçe merkezimizde bir dönüm arsa yok. Vatandaş aldığı bu bir dönümlük yere sadece konteyner koyabilir, tekerlekli tiny house’lar koyabilir. Bunlar da uzun süreli yaşamda çok zor. Elektrik, su, altyapı olmadan. Eğer yola cephesi yoksa beş dönümün altındaysa oraya bir konteyner dahi koyamazsınız. İmar dışı olan yerlerde böyle bir mevzuat var. Yani anlayacağınız, arsa almakla bitmiyor. Bu işler bu kadar kolay değil” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz