Eray Özer: Bilim insanları uyarıyor: “İşimiz Allah’a kaldı” dönemi başlamış olabilir

Ben size lafı daha fazla dolandırmadan -gazetecilik tabiriyle- “manşeti” vereyim: Sıcaklıktaki yükseliş öyle bir hal almış durumda ki, bilim son bir yılda yaşanan değişimi açıklamakta zorlanıyor. Konunun uzmanları “meçhul bir alana” girmiş olabileceğimizi söylüyor.

“Havalar nasıl olursa olsun, sizin havanız iyi olsun.”

1990’ların başlarında böyle bir temenniyle ayrılırdık Türkiye’nin ilk özel kanalının meteoroloji bülteninden… Sarışın ve şuh bir hanımefendi olan Hülya Uğur’un en yumuşak ses tonuyla içimizi gıcıklayarak dillendirdiği bu temenni bugün ne yazık ki geçerli değil.

Değil, çünkü artık üzerinde yaşadığımız gezegeni 35 yıl öncesine kıyasla daha iyi tanıyor ve havalar nasıl olursa olsun “bizim” havamızın iyi olmayacağını biliyoruz. Zira bir yılı aşkın bir süredir (geçen yılın mart sonlarından bu yana) sıcaklık rekorları kıran bir dünyanın kuraklık, kuraklığa bağlı göç ve göçe bağlı daha çok savaş ile karşı karşıya olduğunun az buçuk da olsa farkındayız.

Biliyorum, küresel ısınma haberleri o kadar da ilgimizi çekmiyor. Nihayetinde limonata kıvamında bir bahar yaşıyoruz, ailelerimizle parklarda sere serpe uzanıyor ve şu üç günlük dünyada bu güzel mevsimin haklı olarak tadını çıkarmak istiyoruz. Ayrıca küresel ısınmanın sonuçlarını tam olarak tahayyül etmekte de zorlanıyoruz.

İdrakini bugünle sınırlamayı ve bugünü yaşamayı tercih eden yaratıklarız biz. Dünyanın birbirine drone’larla, balistik füzelerle saldırdığı; 3. Dünya Savaşı söylemlerinin ayyuka çıktığı bir dönemde bu tercihimizde belki biraz da haklıyız.

Öyle ya… Yirmi yıl sonra kime öle, kim kala?

Peki ya yirmi yılımız da yoksa…

Gelin ben size lafı daha fazla dolandırmadan -gazetecilik tabiriyle- “manşeti” vereyim: Sıcaklıktaki yükseliş öyle bir hal almış durumda ki, bilim son bir yılda yaşanan değişimi açıklamakta zorlanıyor. Konunun uzmanları “meçhul bir alana” girmiş olabileceğimizi söylüyor. Daha Türkçe bir ifadeyle; tüm insanlık için “işimiz Allah’a kaldı” dönemi başlamış olabilir.

Peki, bu ne anlama geliyor? Bu, basitçe ifade etmek gerekirse, dünya sıcaklığını etkileyen tüm parametrelerin etkisini üst üste koyduklarında bile bilim insanlarının yine de bugünkü sapmanın gerisinde kalmaları demek. Yani bir formül düşünün. Bu formül bir fizik olayını açıklamakta kullanılıyor olsun. İşte bugün eldeki formül var olan sonucu vermiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Ziraat Bankası Tarım Ekosistemi Buluşması 2024

https://www.youtube.com/live/kgCGmjLuZT8?feature=shared  

Gazi Kutlu: Türk tarımının geleceği açısından karamsar veriler: Çiftçi yaşlanıyor ve üretimi de ancak borç alarak yapabiliyor

Kredi Kayıt Bürosu’nun 5 yıldır aralıksız sürdürdüğü “Tarımsal Görünüm...

Çiftçilere 72 milyon 554 bin lira tarımsal destekleme ödemesi yapılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı, 72 milyon 554 bin liralık...

Erdoğan duyurdu: Çiftçi ve üretici kredilerinde limitler artırıldı

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Küçük ekipman kredisi 250...