Doğanın sömürüsü emeğin sömürüsü

Deniz İpek
Deniz İpek

Denizli Sarayköy’de; AKP’nin Pamukkale Belediye Başkan Adayı Halil Pekdemir’e ait jeotermal kuyudan gaz ve akışkan sızıntısı 15 gün boyunca devam etti. Kuyu, toprağa 160 ton beton basılarak sızıntının 15. gününde kapatıldı. Bu felaket sondaj tekniğindeki hata, gerekli sismik çalışmaların yapılmaması, doğaya uygun olmayan çalışma yöntemleri gibi nedenlerle yaşandı. Yeryüzündeki doğal yaşamı mümkün kılan doğal çevrim kanunlarının; karbon, su çevrimi, mevsimler vb. sermayenin (Pekdemir’in) çevrim kanunlarına; en kısa zamanda en çok olmaya tabi kılınması arasındaki çelişki bu yıkımın sonucudur.

Kuyu sahibi Halil Pekdemir, kuyunun ruhsatlı olduğunu, sızan gazın zararsız olduğunu iddia ediyor. Savcılık Pekdemir’i halk sağlığını tehdit eden bu olaya ilişkin soruşturmada ancak 15. gün, kuyu kapatılınca ifadeye çağırdı. Kuyu betona gömülerek kapatıldı ancak bu facia kapatılamaz. Bugüne kadar Sarayköy Kaymakamlığı, Denizli İl Sağlık Müdürlüğü, Denizli Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğünden konuyla ilgili tek bir resmi açıklama gelmedi. Kamu yetkilileri cansiperane kuyunun sahibine toz kondurmadılar, halkı sakin olmaya davet ettiler. İki yıl önce kuyu için özel izin veren kaymakamla bugün Pekdemir’i savunan aynı kaymakam!

PEKDEMİR’İ NASIL BİLDİRİLDİNİZ?

Hayırsever iş adamı olarak devlet erkanının tanıdığı Halil Pekdemir hem gıda perakende hem tarım hem hayvancılık hem de enerji sektöründe kapitalist zinciri çevrim içi kuran, binlerce çalışan olan şirketlerin “basiretli” tüccarı ama aynı zamanda sendika düşmanı da bir patron. İşçiler ne diyor: “Bir aile şirketi olan Pekdemir Çiftliği bizim için bir sömürü çiftliğine dönüşmüş durumda.” Köylüler ne diyor: “Pamukkale’nin Eymir Mahallesi’nde köyün ve yaban hayatının tüm sularını kurduğu seralara aktardı. Köylünün sularını çalarak ticari olarak kazanç elde ederken, köylülerin yavaş yavaş doğduğu toprakları terk ederek şehirlere göç etmesine neden oldu.” Daha önce aynı köyde sulu tarım yapılıp, köy ahalisi sebze satarak hayatlarını geçirirken, muhtarın beyanına göre köyde 1 kilo domates alacak insan kalmamış.

UMUMİ HIFZISSIHHA TOPLANMADI

Jeotermal akışkanları lityum (Li), bor (B), arsenik (As), kalsiyum (Ca2+), magnezyum (Mg2+), demir (Fe), sülfat (SO4 2-) ve klorür (Cl-) gibi çeşitli bileşenlerden oluşmakta. Ayrıca jeotermal buhar belirli miktarda cıva, hidrojen sülfür, amonyak, metan ve radon gibi elementleri de içerebilmektedir. Denizli’de kuyu patlaması sonrası Umumi Hıfzıssıhha Kurulu gerekli incelemeleri yapmadı. Derhal bölgede İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından sağlık taraması çalışmalarına başlamalı. Sadece patlayan kuyunun değil jeotermalin bölgedeki zararları incelenmeli. Jeotermalin Aydın, Manisa ve çevre illerde tarıma verdiği zararlar ortadayken JES ısrarının arkasında JES patronlarına aktarılan milyarlarca lira olduğu biliniyor. Dr. Metin Aydın öncülüğünde Aydın’da yürütülen çalışmalarla jeotermallerin faaliyete geçmesiyle artan kanser vakaları arasındaki ilişki akademik makalelerle belgelendi. Yerli yabancı tekellerin kasası, halk sağlığının önünde.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Çanakkale, İzmir, Manisa ve Uşak’ta orman yangını… 575 hektarlık alan zarar gördü!

Çanakkale Eceabat'ta dün akşam saatlerinde tarım arazisinde ve ormanlık...

Abbas Güçlü Ormanlarımız nasıl yok oluyor?

Hemen her yıl büyük orman yangınları yaşanıyor ve kahroluyoruz....

Gazi Kutlu: Tarımsal üretim planlanmasında stratejik ürünler belli oldu

Ekimde başlayacak sezonla 2024'ün ülkemizin tarımsal üretim planlamasına geçiş...

Kurak arazileri yeşertecek yeni formül: Sulamasız Tarım

https://youtu.be/gdTCyVahCYg?feature=shared Herhangi bir su kaynağı, elektrik, sondaj ya da basınçlı...