CHP’li Erhan Adem: Çiftçi hak ettiği yerde değil, reform gerekli

Cumhuriyet Halk Partisi Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem, partisinin tarımda reform için hazırladığı paketi ve projelerini anlattı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tarım ve Orman Bakanlığından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erhan Adem tarımda reform yapılması gerektiğinin altını çizdi.

CHP’nin ‘Tarımda Yapısal Reform Paketi’ hazırladığını belirten Adem, çiftçinin ve Türkiye tarımının hak ettiği olmadığını söyledi ve çiftçilerin ürettiği ürünlerin ellerinde kalmayacak şekilde bir üretim planlamasını yapılacağını belirtti.

‘TARIM KREDİ KOOPERATİFLERİ’NDE ÜRÜNLER PİYASA KOŞULLARINDAN DAHA PAHALI’

Tarım Kredi Kooperatifleri’nin asıl amacının dışında kullanılır hale geldiğini ifade eden Adem, usulsüzlükler nedeniyle Tarım Kredi Kooperatifleri’nin marketlerinde ürünlerin piyasa koşullarından daha yüksek olduğunu belirtti.

Et ve Süt Kurumu’nun işleyişini de eleştiren Adem, kurumun ithalatçı konumuna getirildiğini söyledi. Çiftçilere yapılan desteğin yeterli olmadığına dikkat çeken Adem, girdi maliyetlerinin çok yüksek olduğuna dikkat çekti.

‘İHALELER KİŞİYE ÖZEL ÇIKARILIYOR’

Genel başkan yardımcısı olduktan sonra yaptığı incelemelerde kamuda yapılan ihalelerde büyük haksızlıklar gördüklerini ifade eden Adem, ‘’Kişiye özel ihaleler çıkarılıyor, kişiye özel ihaleler veriliyor. Buradan rant sağlanıyor. İhaleler şeffaf olmalı. Şeffaf yapılan ihalelerde ne yolsuzluk olur ne de rant olur. Burada kamu zararı oluşuyor’’ dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...