Didem Eryar Ünlü: Dyson’dan “sorun çözen” mühendislik

0
231

Mühendisler tarafından yönetilen Dyson’ın odak noktası sürdürülebilir bir gelecek için daha iyi bir teknoloji, daha az malzeme ve daha az enerji ile mevcut sorunlara çözüm üretmek.

“Dyson sürdürülebilir ilkeler üzerine inşa edilmiştir. Her adımda sorunları çözmeye odaklandık; daha iyi bir teknoloji tasarladık, daha az malzeme ve daha az enerji kullandık. Mühendisler sürekli olarak memnuniyetsizdir ve daha iyisini yapmak isterler ve yapacağız da; son nokta yoktur, sadece sürekli iyileştirme vardır.”

Bu sözler Dyson Kurucusu Sir James Dyson’a ait ve şirketin felsefesini özetler nitelikte.
Dyson; Singapur, İngiltere, Malezya, Meksika, Çin, Polonya ve Filipinler’de mühendislik, araştırma, geliştirme, üretim ve test operasyonları bulunan küresel bir araştırma ve teknoloji şirketi.

1993 yılında ilk siklonik torbasız elektrikli süpürgeyi (DC01) icat ettiğinden bu yana; hava temizleme, robotik, saç bakımı, aydınlatma, el kurutma ve bu yıl satışa sunulan hava temizleme özellikli Dyson Zone gürültü önleyici kulaklıklarla farklı alanlarda sorun çözen teknolojiler yaratan Dyson, bir aile şirketi. Küresel genel merkezi Singapur’da yakın bir zaman önce yenilenen St James Power Station’da bulunan şirket, İngiltere’de Malmesbury ve Hullavington’da 800 dönümden fazla alana yayılan iki teknoloji kampüsüne ve 10 mühendislik ve araştırma merkezine sahip. 6 bin kişilik küresel mühendislik ekibine sahip olan şirket, dünya çapında 14 binden fazla kişiyi istihdam ediyor. Uluslararası 85 pazarda 250’den fazla Dyson Demo mağazasının yanı sıra, dijital araçlar ve sanal deneyimler aracılığıyla çevrimiçi olarak ürün satışı gerçekleştiriyor. Devrim niteliğinde ürünler ve teknolojiler tasarlamak için son beş yıl içinde 2,75 milyar sterlin yatırım yapan şirket; pil hücreleri, yüksek hızlı dijital motorlar, sensör sistemleri, robotik, makine öğrenimi teknolojileri ne odaklanıyor. Yazılım, bağlanabilirlik, yapay zeka ile Dyson teknolojisini sürekli olarak ileri taşımaya çalışan şirketin hedefi, Dyson makinelerinin performans ve sürdürülebilirlik anlamında büyük bir devrim yaratmasını sağlamak.

Mühendisler tarafından yönetiliyor

Dyson’ın en önemli özelliği, mühendisler tarafından yönetiliyor olması. Dyson mühendislerinin odak noktası ise, motorun güç yoğunluğunu en üst düzeye çıkarmak, daha küçük, daha hafif ve daha hızlı motorlar geliştirmek. Şirket, 2004 yılından bu yana 145 milyon adet yüksek hızlı, verimli motorun geliştirilmesi ve üretimi için 350 milyon sterlinin üzerinde yatırım yapmış durumda.

Teknoloji davranışları değiştiriyor İngiltere’ye yaptığımız Malmesbury ve Hullavington ziyaretinde, James Dyson’ın mühendisliği yeniden tanımlayan bakış açısını, Dyson yöneticilerinden dinledik ve James Dyson’ın ilham veren videolarını izledik. Dyson, yola çıkış hikayelerini şu sözlerle anlatıyor: “İlk olarak, emiş kaybını önlemek için elektrik süpürgesinden toz torbasını çıkardık. Bu bir mühendislik kararıydı. Toz torbasına veda ederek gereksiz, tek kullanımlık bir malzemeyi ortadan kaldırdık. Daha enerji verimli bir makine yarattık ve bu da her yıl daha az plastik torbanın çöpe gitmesine katkıda bulundu. Elektrikli süpürge endüstrisi bizi takip etti. Bu, yeni teknolojinin davranışları değiştirme gücünün ispatıydı.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz