Didem Eryar Ünlü: COP29’da cinsiyet eşitliği için bir adım…

COP29 İklim Zirvesi bu sene Azerbaycan’da düzenleniyor. Tamamı erkeklerden oluşan COP29 komitesi “iklim için büyük bir geri adım” olarak nitelendirildi. Azerbaycan ise, dünyanın farklı yerlerinden gelen tepkiler üzerine, komiteye 12 kadın ekledi.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ardından, 2024 yılında BM’nin en önemli iklim müzakereleri Azerbaycan’da gerçekleşecek. Böylece zirveye, üst üste ikinci yıl büyük ölçüde fosil yakıt üretimine bağımlı olan bir devlet ev sahipliği yapmış olacak.

Kasım 2023’te Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) düzenlenen COP28 iklim zirvesinin organizasyon komitesi üyelerinin yüzde 38’ini kadınlar oluşturmuştu.   Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 17 Ocak’ta COP29 iklim zirvesinin organizasyon komitesini duyurdu. Komite 28 erkekten oluşuyordu. Devlet güvenlik teşkilatının başkanı da dahil olmak üzere hükümet bakanları veya yetkililerinden oluşan komitede, Azerbaycan’ın devlet gaz dağıtım ağının başkanı da yer aldı. COP29 başkanlığını, Ekoloji ve Doğal Kaynaklar Bakanı Muhtar Babayev üstleniyor. Babayev, bakanlık görevinden önce Azerbaycan Cumhuriyeti Devlet Petrol Şirketi Socar’da 26 yıl çalıştı.

Komitenin sadece erkeklerden oluşması, “İklim değişikliği dünyanın yarısını değil tüm dünyayı etkiliyor” diyen “She Changes Climate” kampanya grubu tarafından “gerici” olarak nitelendirildi. Açıklamada, “Tamamı erkeklerden oluşan COP29 komitesi iklim için büyük bir geri adımdı” dendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Meteoroloji’den gök gürültülü sağanak uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, 20 Mayıs hava durumu raporunu paylaştı....

Dr. Feyza Bayraktar: Yeme bozuklukları

Yeme bozuklukları, kökeni psikolojik sebeplere dayanan yeme tutum ve...

Ekmek fiyatlarını etkileyecek! Buğday fiyatlarına dair tahminler belli oldu

Türkiye'de yeni sezonda buğday arzıyla ilgili sıkıntı beklenmiyor. Hububat...

Didem Eryar Ünlü: “İklimi değil, ticareti koruma kanunu’’

İklimi korumaya ve adil dönüşüme ilişkin bölümleri muğlak olan...