Didem Eryar Ünlü: Bütünün iyiliği için zihniyet dönüşümü şart

Ashoka Türkiye Ülke Direktörü Ezgi Özkök Sefer, Ashoka’yı, “40’ı aşkın süre önce kurulmuş ve zihniyet dönüşümüne odaklanan bir sivil toplum kuruluşu” olarak tanımlıyor ve ekliyor: “Yani gördüğümüz, yaşadığımız sosyal ve çevresel problemlerin görünen semptomlarına değil, bunların altında yatan toplumsal algıları ve zihniyetleri dönüştürmeye odaklanıyoruz.”

Ashoka’nın ilk odaklandığı zihniyet dönüşümünün sosyal girişimcilik alanında olduğunu ifade eden Sefer, “40 yıl önce kurulduğumuzda sosyal girişimci, sosyal girişimcilik kavramları yoktu ve Ashoka bu kavramları ortaya attı. Sistem dönüşümüne odaklanan ve sistemleri dönüştürme potansiyeli olan sosyal girişimcileri buldu, onları Ashoka Fellow’u olarak seçti, destekledi ve onları küresel Ashoka Fellow ağına dahil etti. Böylece Ashoka Fellowlarıyla birlikte sosyal girişimcilik alanını kurumsallaştırdı. Şimdi tüm dünya ve Türkiye’de sosyal girişimciler sistemik toplumsal dönüşümün öncüleri olarak çalışıyorlar” diyor.

Ashoka Türkiye’nin, bugüne kadar sosyal girişimcilik ekosisteminde kanaat önderi olarak konumlanmış bir kurum olduğunu söyleyen Sefer, bundan sonra yeni paradigma çerçevesinde Ashoka Türkiye olarak iki temel alana odaklanacaklarını ifade ediyor.

Sefer bu iki alan hakkında şu bilgileri veriyor: “İlk olarak, sistem dönüşümü yaklaşımına sahip sosyal girişimcileri her yıl Ashoka Fellow’u olarak seçmeyi sürdüreceğiz ve sosyal girişimcilik ekosistemini sistem dönüşümü yaklaşımıyla besleyeceğiz. Sosyal girişimcilik alanında ayrıca, günümüzdeki önemli toplumsal sorunlar olan teknoloji ve insanlık, iklim ve gezegen, cinsiyet, yeni yaşam süreleri ve göç ve demokrasi başlıklarında hızlandırma programları düzenleyerek bu alanlarda iyi örneklerin ortaya çıkmasını sağlayacağız. İkinci olarak, her gencin içindeki Değişim Öncüsü olma potansiyelini fark etmesi ve bu rolü üstlenmesi zihniyetini yaygınlaştırmak için çalışacağız. Bunun için de, gençlerin yetişme yıllarında etkili olan medya, üniversitelerin eğitim fakülteleri, eğitim yayıncıları, öğretmen ağ ve sendikaları ve kamu ve karar vericiler ile birlikte çalışarak Değişim Öncülüğü kavramının gençlerin yetişme yıllarında yaygın bir değer olması için çalışacağız. Bu alanda iyi hikayeleri ön plana çıkarmak için her yıl Genç Değişim Öncüleri’ni bir araya getireceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...