Depremzedelere giden yardım TIR’ları yolda kalınca tedarik aksadı, market rafları boş kaldı

0
322

10 ilde büyük yıkıma yol açan Kahramanmaraş merkezli iki büyük deprem sonrası yaşanan koordinasyonsuzluk, bölgeye giden yardım TIR’larının yolda kalmasına, bu da tedarikte aksamalara yol açtı. Marketlerde özellikle bebek maması, çocuk bezi, biberon ve kadın pedi gibi hijyen ürünlerinin olduğu raflar boş kaldı.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yarattığı büyük yıkım sonrası vatandaşlar bölgeye yardım göndermek için seferber oldu ancak depremzedelere yardım götüren TIR’ların yolda kalması, tedarikte birkaç gün aksama yarattı.

Sozcu.com.tr’ye konuşan Gıda Perakendecileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Onur Market Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Tüfekçi, özellikle bebek maması, çocuk bezi, biberon ve kadın pedi gibi hijyen ürünlerinin bulunduğu raflarda stokların tükendiğini, ilk 3 gün bu rafların boş kaldığını söyledi.

Tüfekçi, bazı ithal markaların ürünlerinde azalmalar olsa da yerli markaların stoğunda sorun yaşanmadığını aktarırken; İstanbul Perakendeciler Derneği (PERDER İstanbul) Başkanı Faruk Güzeldere ise, perakendecilerin Ramazan ayının yaklaşmasından dolayı gıda ürünlerinin stoğu konusunda hazırlıklı olduklarını, o yüzden bu ürünlerin bulunduğu raflarda sorunlar yaşanmadığını anlattı.

Diğer yandan İstanbul’da da büyük bir depremin bekleniyor olması, vatandaşın panik alışverişi yapmasına, mobilyaları sabitlemek için kullanılan eşya sabitleyici aparatların bazı mağazalarda tükenmesine yol açtığı belirtiliyor.

YERLİ ÜRÜNLER YERİNE KONULUYOR, İTHALLER AZALDI

Erdal Tüfekçi, deprem bölgeye çok sayıda yardım götüren TIR’ın yolda beklemesinden dolayı stoğu tükenin ürünlerin tedarik edilmesinde gecikmeler yaşandığını, ancak bunun birkaç günle sınırlı kaldığını, şu anda sektör genelinde stok ve tedarik konusunda sıkıntı yaşanmadığını aktardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz