Kuraklık tarımsal ekim tarihlerini sarkıttı

0
303

Antalya’nın Aksu ilçesinde Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi’nin yaptığı ekimler, kuraklık nedeniyle 1 ay ertelendi.

Antalya’nın Aksu ilçesinde Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Ziraat Fakültesi’nin yaptığı ekimler, kuraklık nedeniyle 1 ay ertelendi.

2021’nin Kasım ayı ortalarında gerçekleştirilen buğday ve mısır ekimi, 2022’de ancak Aralık ayı ortalarında yapılabildi.

Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dursun Büyüktaş, “Son birkaç yılda beklediğimiz toprak nemi olmadığı için aralık ayının ortasına kadar kaydı” dedi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre; 2022’nin Aralık ayı, son 52 yılın ‘en sıcak aralık ayı’ olarak kayıtlara geçti. İklim değişikliği rakamlara yansırken, buna bağlı kuraklık, tarımsal ürünleri de etkiledi. Toprağın ekime uygun hale gelmemesi nedeniyle tarımsal ürünlerin ekim tarihleri ötelendi.

Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nin, Antalya’nın Aksu ilçesinde ekim yaptığı 1084 dekar alandaki tarımsal faaliyetler, 2021’e göre 1 ay gecikti. 2021’nin Kasım ayı ortalarında gerçekleştirilen buğday ve mısır ekimi, 2022’de ancak Aralık ortalarında yapılabildi.

‘SUYUN ALTERNATİFİ YOK’

AÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Erkan, iklim değişikliği ve kuraklığın etkilerinin tarımda olumsuzluklar yaşatmaya başladığını söyledi.

Erkan, “Tarım için toprak, su ve ışık, diye 3 temel öğe vardır. Hem toprağın hem ışığın alternatifleri bulunabildi ancak suyun alternatifi yok. Uzun zamandır dile getirdiğimiz konular, günümüzde hissedilir hale gelmeye başladı. İklim değişiklikleri sadece kuraklık anlamında sıkıntı yaratmayacak. Zamanında üretimin yapılamaması, üretim döneminin kaymaları neticesinde tarımsal üretimde yaşanabilecek olumsuzluklar da olacaktır. Gelecekte de tarımsal üretim, bilgi ve bilim kullanarak yapılabilecek bir üretim şekli olacaktır” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz