‘Deprem bölgesinde tarım yeniden yapılansın’

0
537

Tarımsal üretim kesintiye uğramamalı

Depremde can kaybının yanında, ambarlardaki traktörler, tarımsal  iş makineleri , tohum, gübre ve diğer girdilerin kaybı da yaşandı.

Etkileri ağır olan bu depremin göçü hızlandırma ve tarımsal üretimi büyük ölçüde kesintiye uğratma riski vardır. Son yıllarda tarımsal üretimden uzaklaşan ve kentlere göç eden çiftçilerin bölgede sürekli yaşanan ve artçı olarak bir süre daha devam etmesi beklenen depremler  nedeniyle  göç eğilimi artabilir .Bunun için doğrudan devlet desteklerini de içeren kapsamlı bir “Tarımsal Üretime Devam” doktirinine ihtiyacımız bulunmaktadır. Çünkü halen çoğunluğu yaşlı olan çiftçi nüfusumuzun bu bölgede de  hızla azalıp  tarımsal üretimden uzaklaşması ekonomik olduğu kadar sosyal ,demografik  ve güvenlik sorunları da yaratacaktır.

Bu nedenle aşağıdaki öncelikli ve pratik uygulamalardan başlayarak bölgeye yönelik kısa ,orta ve uzun vadeli bir program hazırlanmalı ve uygulamaya konulmalıdır.

Dursun Yıldız Su Politikaları Derneği Başkanı

https://supolitikalaridernegi.org/author/supolitikalaridernegiblog/

Kooperatifler üzerinden tarımda yeniden yapılanma başlasın

Bölgede çiftçi kooperatifleri üzerinden tarımda yeniden yapılanma planı hazırlanmalıdır.  Köylerde yıkılan konutların tekrar yapımına hayvan barınakları ile çadırların kurulmasına acilen başlanmalıdır.

Çiftçilerin borçları ertelenmeli. BAĞ-KUR, SSK prim ve sigorta taksit ödemeleri ötelenmelidir.

Depremde ölenlerin sahipsiz kalan büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarının , Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM) tarafından korumaya alınmalı, hayvancılıktan uzaklaşmak isteyen çiftçilerimizin üretime devam etmeleri tam destekle sağlanmalıdır.

Deprem bölgesinde tarımsal ilaç, gübre ve diğer girdileri satan bayilere ve esnafa ek destek ve yardımlar yapılmalıdır. Bölgedeki çiftçilere gübre, mazot ve hayvancılık destekleri bir plan dahilinde ödenmelidir. Açıklanan yem destekleri maddi olarak değil  ayni olarak Tarım Kredi Kooperatifleri ve Tarım ilçe Müdürlükleri tarafından yem,gübre, tohum yardımı yapılmalıdır.

Kuraklık tehlikesi var

Son iki yıldır yaşanan bölgesel kuraklığın yanısıra bu su yılında da kış yağışları yetersiz kalmıştır.Yüzey hava sıcaklıkları da ortalamanın çok üstünde gerçekleşmektedir. Bölgesel tarımsal kuraklık riski mevcut olup bu riskin azaltılmasına yönelik çalışmalara şimdiden başlanmalıdır. Bu tedbirler alındıktan sonra bu yıl deprem bölgesindeki çiftçilerden su kullanım hizmet bedelleri alınmamalı elektrik borçları çok uzun vadeli ertelenmelidir. Depremin ardından sinsi sinsi yaklaşan kuraklık tehlikesi de diğer faktörlerle birlikte bölgede tarımsal üretimin uzun dönemli kesintiye uğraması sonucunu doğurabilir. Bu tehlikenin yaratacağı riskler de il kuraklık kriz masaları tarafından  şimdiden dikkate alınarak yönetilmelidir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz