Cemre havaya toprağa ve suya ne zaman düşer? İşte 2023 cemre düşme tarihleri

0
914

Baharın müjdesi olarak bilinen cemre ilk olarak havaya sonra suya son olarak da toprağa düşüyor. Peki, Cemre nedir? Cemre ne zaman düşüyor? İşte havaya, suya ve toprağa cemre düşme tarihleri.

Halk arasında baharın müjdesi olarak adlandırılan cemre düşme tarihleri son zamanlarda vatandaşlar tarafından merak edilip araştırılıyor. Cemre ilk olarak havaya, ardından suya ve en son toprağa düşüyor.  İşte, 2023 cemre düşme tarihleri…

“Cemre düşmesi” hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.

CEMRE DÜŞTÜ MÜ, NE ZAMAN VE NEREYE DÜŞECEK?mask

CEMRE DÜŞTÜ MÜ, NE ZAMAN VE NEREYE DÜŞECEK?

Halk takvimi ve inanışına göre, kasım günlerinin 100. gününden 5 gün sonra cemrelerin düşmeye başlıyor.

 2023 CEMRE DÜŞME TARİHLERİmask

2023 CEMRE DÜŞME TARİHLERİ

İlk cemre havaya düşecek. Havaya düşecek olan ilk cemre 19-20 Şubat tarihlerinde düşecek.

mask

İkinci cemre suya düşecek. Suya düşecek olan ikinci cemre 26-27 Şubat tarihinde düşecek.

mask

Üçüncü cemre toprağa düşecek. Toprağa düşecek olan üçüncü cemre ise 5-6 Mart tarihinde düşecek.

CEMRE DÜŞMESİNİN TÜRK KÜLTÜRÜNDE YERİ mask

CEMRE DÜŞMESİNİN TÜRK KÜLTÜRÜNDE YERİ

Türk ve Altay halk kültüründe ve mitolojisinde İmre (İmere veya Emire) adı verilen cinin neden olduğuna inanılır. İlkbaharda görünüp titrek ışıklar saçarak göğe yükselir. Sonra buzların üzerine düşerek onları eritir. Oradan da yere girer. Bundan sonra ısınmış topraktan buhar yükselir.

Emire baharın gelişini temsil eder. Bulgarlarda Zemire olarak yer alır. Anadolu Türkçesindeki Arapçadan gelme Cemre sözcüğünün aslında bu adın benzetme yoluyla değişmiş hâli olduğu söylenebilir.

mask

 İlk cemre 20 Şubat’ta havaya ve yedişer gün arayla da toprağa ve suya düşer. Zemre ise Kumuk Türkçesinde nem, buhar gibi anlamlara gelir.

mask

Tasavvuftaki kor ve ateş kavramlarının mecazi anlamları vardır. Temizlenmeyi ve yeniden doğuşu temsil eden ateş aşk kavramının yakıcılığıyla da yakından ilgilidir.

 

Kaynak: www.gidahatti.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz