Damacanada 1 bardak su 1 TL

Yüksek enflasyonla gelen zam yağmuru içme suyunu da etkilerdi. 19 litrelik damacana suyun fiyatı neredeyse ikiye katlanarak 100 TL’ye dayandı.

Temel gıda ürünlerine arka arkaya gelen zamlar, dar gelirli ailelerin mutfak masraflarını katlıyor. 100 lirayı bulan fiyatları ile mutfağın vazgeçilmezi damacana su fiyatları da bütçeyi zorlamaya başladı. Özellikle ambalaj fiyatlarında yaşanan büyük artış su fiyatlarının artmasında etkili oluyor.  Büyükşehirlerde yaşayan ailelerin temel ihtiyaç maddesi arasında yer alan damacana su fiyatları art arda gelen zamlarla bir yılda neredeyse ikiye katlandı. Şebeke suyunun içme suyu olarak kullanılamadığı büyükşehirlerde yüksek ambalaj maliyeti ve fiyatı ile öne çıkan 19 litrelik bir damacana suyun fiyatı bazı markalarda 100 TL’ye dayandı.

19 litrelik damacanadan ortalama 95 bardak su elde edildiği hesaplandığında 1 bardak suyun fiyatı ise 1 TL’ye çıkmış oldu. Halk arasında yaygın olarak kullanılan bir başka markaya baktığımızda ise fiyatlar 99.90 TL’ye ulaşmış durumda.  2023 Mayıs’ta 74 TL olan bir markanın damacanası ise yüzde 29’luk zamla bir yılda 96 TL’ye ulaştı. Sektördeki fiyat aralığı ise genel olarak 85 TL ile 100 TL arasında değişiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...