Çanakkale’de baraj çevresindeki kovanlarda bulunan arılar telef oldu

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine bağlı Tülüler köyündeki baraj çevresindeki kovanlarda bulunan arılar, henüz belirlenemeyen nedenle telef oldu.

Bayramiç Barajı çevresinde 100 kovanı bulunan arı yetiştiricisi Zihni Özkaya, yaptığı açıklamada, üreticiler bilgilendirilmeden buğday tarlalarının ilaçlandığını iddia etti. Kovanlarındaki arıların telef olduğunu anlatan Özkaya, “Başka bölgede de arılarım var ama onlarda bir şey yok. Bu da bize arıların zehirlendiğini gösteriyor. Bilgi verilseydi kovanların kapılarını akşamdan kapatırdık ya da bu bölgeden alırdık.” dedi.

İlaçlamaların gece yapılması daha sağlıklı

Aynı bölgede arıcılık yapan Nahit Toğrul ise yaklaşık 30 üreticinin baraj çevresinde kovanlarının bulunduğunu aktararak, “Öğrendiğimize göre Tülüler köyü yakınlarında ilaçlama yapılmış. Bu ilaçlamadan dolayı arılarımız telef oldu. Bu tür ilaçlara tedbir alınmasını istiyoruz. Gün içinde ilaçlama yapıldığı yönünde bilgi edindik. Bu tür ilaçlamaların gece yapılması daha sağlıklı olurdu. O zaman bize daha az zararı olurdu.” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...