TKDK’dan Van’a 456 milyon TL’lik yatırım

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Van İl Koordinatörü Dr. İbrahim Başak, 2011 yılından bugüne kadar toplam 456 milyon TL’lik yatırımın Van’a yapıldığını söyledi.

2011 yılından itibaren IPARD programları kapsamında Van’da yüzlerce projenin yürürlüğe konulduğunu ifade eden TKDK Van İl Koordinatörü İbrahim Başak, bu projeler neticesinde yüz milyonlarca TL’lik bir yatırımın kente kazandırıldığını söyledi. IPARD programları kapsamında 2011 yılından bugüne kadar toplam 456 milyon TL’lik yatırım tutarına sahip 376 projeye 234 milyon TL hibe sağlandığını vurgulayan Başak, “Şuanda kadar 193 milyon TL’lik hibe ödenmiş olup, 41 milyon TL’lik hibe ise 2024 yılının ikinci çeyreğinde ödenecektir. Tüm bu yatırımlar kapsamında Van’a 19 süt üretim tesisi, 40 besi çiftliği, 1 kanatlı et üretim tesisi, 1 süt işleme tesisi, 7 kırmızı et işleme tesisi, 3 kanatlı et işleme tesisi, 2 meyve-sebze işleme, soğuk hava deposu, 4 bitkisel üretim, işleme ve pazarlama projesi, 241 arıcılık projesi, 4 zanaatkârlık ve katma değerli ürünler projesi, 45 kırsal turizm tesisi, 5 su ürünleri üretim tesisi, 4 yenilenebilir enerji tesisi kazandırıldı. Ayrıca bu yatırımlar sayesinde yaklaşık olarak bin 50 kişi istihdam edildi” ifadelerini kullandı.

Kırsal kesimde 16 sektördeki yatırımlara yüzde 50 ila yüzde 75 arasında hibe desteğinin sağlandığını belirten Başak, “Süt, kırmızı et ve kanatlı yatırımları, et-süt işleme ve pazarlama yatırımları meyve-sebze depolama ve paketleme, su ürünleri, arıcılık, tıbbi-aromatik bitkiler, seracılık, yerel ürünler, zanaatkarlık, kırsal turizm, yenilebilir enerjinin yer aldığı tarım ve hayvancılığa destek sağlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gazi Kutlu: Çay, buğday ve arpa fiyatlarının ardından gözler fındıkta

Kasada para yok iken, faize, garanti yol, köprü, hastane...

Halk borçlanarak karın doyuruyor

İktidar, asgari ücrete ara zam beklentilerine kulak tıkarken borç,...

Çukurova’da Akdeniz meyve sineğine karşı entegre mücadele yürütülüyor

Adana'nın Çukurova ilçesinde popülasyonunun artması beklenen Akdeniz meyve sineği...