Çiğdem Toker: TÜİK kararının önemi

0
314

Mahkeme, kanuni görevlerini hatırlattığı TÜİK’e “Bu verileri gizleyemezsin” demeye getirmiş.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 10 aydır enflasyonla ilgili çok önemli bir veriyi yayımlamıyor. Adı: Madde sepeti ve ortalama madde fiyatları listesi. Aslında bu verileri toplayıp derlemek, TÜİK’in temel görevi. Zaten toplamayı sürdürüyor da. Fakat 2022 Mayıs ayından bu yana kamuoyuna açıklamayı durdurdu.

DİSK dün bu konuda açtığı davayı kazandığını kamuoyuna duyurdu. Ankara 6. İdare Mahkemesi’nin oybirliğiyle aldığı karar, bilgi edinme hakkının ihlal edildiğinin altını çiziyor. Mahkeme, kanuni görevlerini hatırlattığı TÜİK’e “Bu verileri gizleyemezsin” demeye getirmiş. TÜİK de haberin duyulmasından sonra hızla açıklama yaparak bu kararda taraf olmadıklarını duyurmuş

Doğru olmasına doğru. Ama gerçeğin küçücük bir kısmını yansıtıyor. O nedenle tablonun ve hakikatin tamamını örtüyor. Tıpkı verileri örttüğü gibi.

Şu nedenle:

DİSK bu davayı Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’nun kararına karşı açtı ama prosedür gereği böyle olmak zorunda olduğu için.

DİSK, davadan aylar önce asıl muhatap TÜİK’e CİMER üzerinden başvuruyor. Ortalama madde fiyatı listesi verilerini istiyor. TÜİK vermiyor. Vermediği gibi çok da ilginç bir gerekçe gösteriyor. (Bu gerekçeyi aşağıda paylaşacağım.) Bunun üzerine DİSK, bu işleme itiraz için Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na başvuruyor. Çünkü kural böyle. Bu Kurul da DİSK’in itirazını reddediyor. Çünkü TÜİK, Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na da olumsuz yanıt veriyor.

Şimdi bu durumda TÜİK bu kararın nasıl muhatabı olmaz? Evet, resmi olarak davalı değil. Ama dava baştan sona, kendisinin istenen bilgileri vermemesine dayanıyor. Onun için geçiniz. TÜİK topu Bilgi Edinme Değerlendirme Kurulu’na başvurarak sorumluluktan sadece şeklen kurtulabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz