Çiftçi kuruluşu Gübretaş’ta neler oluyor? Gübre piyasası büyürken Gübretaş küçüldü! 3 aylık dönemde 1 milyar lira zarar!

Çiftçi kuruluşu Gübretaş, 2023’ün 4. çeyreğinde 1 milyar lira zarar açıklayarak yeni bir rekora imza atarken, gübre üretim ve satış miktarının düşmesiyle birlikte gübre piyasasında pazar payını da hızla kaybediyor. Türkiye’nin tarımsal üretimi için önemli bir fonksiyonu bulunan Gübretaş’ta bu yaşanılanlar, ülke tarımı için de kaygı vermeye başladı.

TARIMDAN HABER ÖZEL / Türkiye gübre üretiminde önemli bir görevi bulunan GÜBRETAŞ, hızla küçülüyor. 2023 yılında Türkiye’de gübre piyasası toplam yüzde 14 büyürken, Gübretaş’ın hem gübre üretim miktarı hem de satış miktarı düştü. Gübretaş’ın, üretim ve satış miktarının düşmesiyle birlikte gübre piyasasında pazar payı da yüzde 6,7 oranında küçüldü. Çiftçi kuruluşu olan Gübretaş’ın, gübre piyasasında pazar payının son iki yıldır daralması dikkat çekiyor.

GÜBRETAŞ SON İKİ YILDA PAZAR PAYI YÜZDE 9 KÜÇÜLDÜ!

Tarım Kredi Kooperatiflerinin iştiraki olan Gübretaş’ın 2023 yılı dördüncü çeyrek bilançosu 6 Nisan’da açıklandı. Açıklanan bilançoda şirketin gübre üretim miktarı ile satış miktarında ciddi düşüşler yaşanması dikkat çekerken, gübre piyasasında pazar payının da yüzde 32’lerde yüzde 23’lere kadar gerilemesi, Gübretaş’ın gübre piyasasında son yıllarda hızla kan kaybettiğini gözler önüne serdi.

GÜBRETAŞ 4. ÇEYREK BİLANÇOSUNDA 1 MİLYAR LİRA ZARAR AÇIKLADI!

Gübretaş’ın 2023 yılında üretim ve satış miktarı düşerken, 4. çeyrekte açıklanan 1 milyar liraya yakın zarar da dikkat çekti. Şirket, 2023 yılı 4. çeyrekte 982 milyon 383 bin 278 lira zarar açıklarken, sadece Ekim, Kasım ve Aralık aylarını kapsayan 4. çeyrekte 1 milyar liraya yakın zarar açıklaması, çiftçi kuruluşu Gübretaş’ta neler oluyor sorusunu gündeme getirdi.

Şirketin 2023 yılı toplam zararı ise 417 milyon 275 bin 408 lira olarak açıklanırken, Gübretaş, 2022 yılında 228 milyon 143 bin 439 lira kar açıklamıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...