CHP’li ve İYİ Partili isimler Bakan Kirişci’ye ateş püskürdü: ‘İnsanlıktan çıkmışlar, yaşam hakkıyla dalga geçiyorlar’

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’nin, katıldığı bir televizyon programında, sel felaketine ilişkin “15 canımızı aldı ama toprak suya doydu” ifadelerine dair CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin ve İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez, Cumhuriyet’e konuştu. CHP’li ve İYİ Partili iki isim, Kirişci’ye ateş püskürdü.

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci‘nin, katıldığı canlı yayın programında kullandığı ifadeler tepki çekmişti. Vahit’in, 18 yurttaşın hayatını kaybettiği sel felaketine ilişkin, “Canımızı aldı ama toprak suya doydu” ifadelerini, CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin ve İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Turhan Çömez, sert ifadelerle eleştirdi.

CHP’li Şahin, sel felaketine dair meteorolojinin günler öncesinden uyarı yaptığını hatırlatarak, “Artık akıl tutulması da diyemiyorum, akıl yok, beyin yok! Yaşam hakkıyla, ölümle dalga geçiyorlar. Tedbir yok, iki tane boşaltma sistemi bile getiremiyorlar, bu beceriksizliktir, iş bilmezliktir. İnsanların yaşam hakkıyla, ölümüyle dalga geçiyorlar. Bu kadar olmaz, insan biraz utanır. Yüzleri de kızarmıyor insanlıktan çıkmışlar” ifadelerini kullandı.

İYİ Parti’li Turhan Çömez ise, “Bakan Kirişci’nin açıklamaları tam bir AKP klasiğidir. AKP’nin insan hayatına verdiği değerin ve önemin bir yansımasıdır. Doğa ile kavga ederek oluşturdukları ‘Beton ekonomisi ve rant kültürünün’ Türkiye’ye faturası çok ağır olmuştur, olmaya da devam etmektedir. Maden faciasında hayatını kaybedenler için ‘iyi öldüler’ diyen zihniyet, ölü bedenlere bir günde ulaşmakla övünen anlayış, bugün de kendini selin ardından ortaya koyduğu tavırla, yeniden göstermiştir” ifadelerini kullandı.

Çömez“Vahit Kirişci’ye sormak lazım, 17 cana kaç dönüm toprak suladın? Birkaç ay önce gösterişli törenlerle açtıkları alt geçit, insanımıza mezar olmuşken, ‘öldüler ama toprak da sulandı’ diyen anlayışı milletimiz yakında tarihe gömecektir. Görüntüleri ibretle ve üzülerek izledim.Bu alt geçidin balçığı içinde, sopalarla insan cesedi aranırken, aynı zamanda, çamura batmış, yok olmuş tek adam rejimi de arandı ve bulunamadı.İşte bu anlayışın tarihin karanlık sayfalarında da yok olup gitmesine sadece iki ayımız kaldı” sözleriyle Kirişci’yi hedef aldı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

1 Milyar 659 Milyon 505 Bin Liralık Destekleme Ödemesi Bugün Hesaplara Aktarılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarımsal destek ödemeleri kapsamında 1...

Deniz Zeyrek: Görünen Köy

Deprem, sel felaketi, siyasi keşmekeş derken memleketin esas gündemini...

Depremin tarım ve gıda sistemine etkileri

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen çalıştayda, 6 Şubat’ta yaşanan...

Fiyatı şişirip ithal ET kapısını açtılar

Üreticinin elinde kesime gönderilemeyecek hayvanların kaldığını aktaran Sencer Solakoğlu,...