ÇAYKUR’un 18 fabrikasında çay alımını durdurmasına üretici isyan etti: Çayın fiyatı belli değil, özel sektör ne yapacak belli değil

ÇAYKUR, 18 fabrikasında yaş çay alımlarını durdurdu. Duruma tepki gösteren çay üreticileri, özel sektöre çay satmak zorunda kaldıklarını belirtti. Çay üreticisi, ” 4 gündür çay veremiyoruz. Kamyon yok, nakliye olmadığı için burada hiç çay alınmadı. azı özel sektörler alıyor, onlara vermeye çalışıyoruz. Çay toplayacak mıyız, toplamayacak mıyız belli değil” dedi.

Yaş çay hasatının 4 Mayıs’ta başladığını duyuran Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü (ÇAYKUR), çay alım yerlerinde yaş çay taşımacılığı yapan kamyon kooperatifinin zam talebini reddedince, kooperatife üye 600 kamyon çay taşımama kararı aldı.

Yaşanan bu gelişmenin ardından Çaykur, 18 fabrikasında yaş çay alımlarını durdurdu. Çay üreticileri ise duruma tepki gösterdi. Çay üreticileri, Çaykur’un çay almaması nedeniyle özel sektöre çayını satmak zorunda kalacaklarını, hükümetin ise 2024 yılı yaş çay fiyatını açıklamaması nedeniyle çayı kaç paraya sattıklarını da bilmediklerini belirterek yaşananlara isyan etti.

“ÇAYIN FİYATI BELLİ DEĞİL, ÖZEL SEKTÖR NE YAPACAK O DA BELLİ DEĞİL’’

Çay ürettiricisi bir yurttaş şunları söyledi:

“Çaylar alım yeri kapısında değil, çay topladığımız yerlerin, yolların kenarında, arabaların üzerinde yaklaşık 4 gündür çay veremiyoruz. Kamyon yok, nakliye olmadığı için burada hiç çay alınmadı. Aşağıda fabrikanın yanında bir alım yeri var, bir gün oraya verdık, şimdi oraya da çay veremiyoruz. Bazı özel sektörler alıyor, onlara vermeye çalışıyoruz. Çay toplayacak mıyız, toplamayacak mıyız belli değil. Yani bize bir haber verseler. Bugün yine bir toplantı olmuş, yine bir anlaşma çıkmadı kamyoncularla beraber. Ne olacağını bilmiyoruz, sonucu ne olacak belli değil, çayın fiyatı belli değil, özel sektör ne yapacak o da belli değil. Bu şekilde topluyoruz, bekliyoruz, yapacak başka bir şeyimiz yok.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Aylin Öney Tan Evrensel kültür çay

Dünya Çay Günü geliyor. Çay bizim için çok önemli,...

19 Mayıs

Tomurcuk çayın fiyatı belli oldu

ÇAYKUR, beyaz çay üretiminin hammaddesi olan tomurcuk çayın kilogram...

Ticaret Bakanı Bolat duyurdu: 3 defa yakalanan firmalara kapatma cezası geliyor

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, "Fahiş fiyat uygulayan işletmeleri tespit...