ÇAYKUR dibe çöktü

ÇAYKUR’un 2017 sonrasından kaynaklanan toplam zararı 2,8 milyar TL’ye ulaştı. Yıla 4,8 milyar TL’lik borçla giren kurumun, zararına rağmen altı kişilik yönetim kuruluna 2,3 milyon TL’lik ödeme yaptığı ortaya çıktı.

Türkiye Varlık Fonu’na devredildiği 2017 yılı itibarıyla hemen her yıl yüz milyonlarca lira zarar eden ÇAYKUR, 2022 yılında 60,2 milyon TL kâr açıklasa da mali durumunu toplayamadı. AKP’liler tarafından yönetilen kurumun geçmiş yıllardan kaynaklanan zarar toplamının 2,8 milyar TL’ye, banka borçlarının ise 4,8 milyar TL’ye ulaştığı ortaya çıktı.

Türkiye’nin bir yılda kişi başına 250 bardak çay tüketimi ile dünyada birinci olmasına karşın liyakatsiz görevlendirmeler ve kötü yönetim nedeniyle Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün mali yapısı (ÇAYKUR), altüst oldu. Türkiye Varlık Fonu’na devredildikten sonra hemen her yıl yüz milyonlarca liralık zarar açıklayan kurumu 2022 yılındaki 60 milyon 271 bin 997 TL’lik dönem kârı da kurtaramadı. ÇAYKUR’un 2022 yılına yönelik mali raporları, kurumun içinde bulunduğu batağı gözler önüne serdi.

Genel müdürlüğünü AKP Rize İl Başkanı İshak Alim’in kardeşi Ziya Alim’in yaptığı, AKP’li Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ile eski AKP Rize Milletvekili Hikmet Ayar’ın ise yönetim kurulunda yer aldığı ÇAYKUR’un 2023 yılı itibarıyla toplam zararı dudak uçuklattı. Varlık Fonu’na devredildiği 2017 yılı itibarıyla 2018, 2019, 2020 ve 2021 yıllarında düzenli olarak zarar açıklayan kurumun toplam zararı 2022 yılının sonunda 2 milyar 838 milyon 92 bin TL’ye ulaştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Türk-İş açıkladı… Yoksulluk sınırı 50 bin lirayı aştı! Bekâr bir çalışanın aylık ‘yaşama maliyeti’ yeni asgari ücretin üstünde

TÜRK-İŞ'in şubat ayına ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasına...

Hakan Yüksel: Tarımda yüksek teknoloji ve makineleşme!

Tarım sektörü, gıda güvenliği, kırsal kalkınma ve çevre gibi...

İdil Çimrin: Çay saatine lezzet katın

İdilika'nın Mutfağı'nda bugün nefis çay saati lezzetleri var... Bugünlük...

Ziraat Bankası’nda usulsüzlük zinciri: Ziraat yöneticisinden kendi şirketine kredi

Ziraat Katılım Bankası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Fikrettin Aksu’nun,...