ÇAY ÜRETİCİSİ SOKAKTA! BAKAN YUMAKLI: ‘FİYAT GAYET MAKUL!’

Çay üreticisi isyanda: Çaylar fabrika önüne döküldü

Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde çay üreticileri, yaş çay alım fiyatının 17 lira olarak açıklanmasını ÇAYKUR fabrikası önünde protesto etti. CHP Kemalpaşa İlçe Başkanı Yoldaş Gümüşkaya, “Çay fiyatını ne zamandan beri sosyal medyadan açıklar oldunuz ya da bu fiyatI açıklarken kime sordunuz? Bunu tüccarlar belirlemiştir. Biz çay üreticisinin hakkını tüccarlara yedirmeyeceğiz. Yeter artık diyoruz. 22 yıldır hep kendi sofranızı düşündünüz ve bir kere de işçinin emekçinin sofrasını düşünün” dedi.

Artvin’in Kemalpaşa ilçesinde çay üreticileri, çay için açıklanan 17 lira alım fiyatını Kemalpaşa ÇAYKUR fabrikası önünde yaş çaylarını dökerek protesto etti.

“ÇAY ÜRETİCİSİNE REVA GÖRÜLEN BU FİYATI KABUL ETMİYORUZ”

Hopa Kemalpaşa Ziraat Odası Başkanı Olcay Muti şunları söyledi:

Yaklaşık bir buçuk aydır Ziraat Odaları olarak çayda maliyet hesapları yapıyorduk. Giresun’dan Borçka’ya kadar çay olan illerin Ziraat Odaları  Başkanları olarak bir araya gelip bir maliyet hesabı yaptık. 25 gün önce açıkladığımız çay maliyetinin üreticiye 17,80 kuruşa mal olduğu ortaya çıktı. Bu hesaplamamızı en minimum koşulda hesapladık. Ülkenin ekonomik koşullarına göre hesapladık ve bu maliyetin üzerine cüzi bir rakam koyduk ve bu rakam 25 lira yapıyordu. Dolayısıyla gelinen nokta cumartesi gece bir bakanlık sayfasından yayınlanan 17 lirayı ne Ziraat Odaları olarak ne de çay üreticisi olarak kabul etmiyoruz. Yarından itibaren Bakanlığın sitelere koymadan fiyat düzenlemesi yapıp açıklama yapması gerekmektedir. Aksi halde çay üreticisi geçmişte olduğu yoksullukla baş başa kalmış olacak. Bu yüzden biz çay üreticilerine reva görülen bu fiyatı kabul etmiyoruz.”

Yaş çay alım fiyatı kriz yaratmıştı: Bakan Yumaklı’dan açıklama

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, yaş çay alım fiyatına ilişkin, “Maliyetlere göre hazırlanmış, açıklanmış, çalışılmış makul bir alım fiyatı var” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Yumaklı, yaş çay alım fiyatına ilişkin, “Maliyetlere göre hazırlanmış, açıklanmış, çalışılmış makul bir alım fiyatı var” dedi.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Abbas Güçlü Ormanlarımız nasıl yok oluyor?

Hemen her yıl büyük orman yangınları yaşanıyor ve kahroluyoruz....

Gazi Kutlu: Tarımsal üretim planlanmasında stratejik ürünler belli oldu

Ekimde başlayacak sezonla 2024'ün ülkemizin tarımsal üretim planlamasına geçiş...

Kurak arazileri yeşertecek yeni formül: Sulamasız Tarım

https://youtu.be/gdTCyVahCYg?feature=shared Herhangi bir su kaynağı, elektrik, sondaj ya da basınçlı...

Yağış gitti aşırı sıcaklar geri döndü: Kavrulacağız

Sıcaklıklar mevsim normallerinin 3-6 derece üzerine çıkacak. Batıda sıcaklık...