Çay üreticileri kota artırmak için yapılan budama zamanına tepki gösterdi

0
398

Çay Üreticileri Dayanışma Derneği (ÇAYÜDAD) Başkanı Mustafa Mavi, ÇAYKUR tarafından belirlenen budama zamanından dolayı çayların israf edildiğini iddia ederek “Bu çayı kestiren zihniyet, ekmeği çöpe atan zihniyetle aynıdır” dedi.

ÇAYKUR tarafından çay bahçelerinin gençleştirilmesi için başlatılan çay budamasından üreticiler şikayetçi olduklarını bildirdiler. Çaylarının ÇAYKUR tarafından belirlenen budama zamanı geldiği için budama yapan yurttaşlar, çayların israf edildiğini düşünerek kuraldan dert yanıyor. ÇAYÜDAD Başkanı Mustafa Mavi, yaptığı açıklamada çaylara budama yapıldığı takdirde bu yıl güzel geçecek olan sürgünde çayların israf edildiğini ifade etti. Mavi, bu israfın durdurulması için çay budaması ile ilgili bir çalışma yürütülmesi gerektiğini savundu.

“ÜRETİCİ KOTA YAPABİLMEK İÇİN İMKANLARINI ZORLUYOR”

ÇAYKUR’un başlattığı budama işlemlerinin üreticiler için israfa yol açtığını belirten Mustafa Mavi, “Biz geçen yıl çayın böyle olacağını tahmin etmiştik. ÇAYKUR’a en azından üreticilere bir hak tanımasını istemiştik. 7’de 1’e düştükten sonra budama alanlarımız fazlalaştı. Buradaki yurttaşlarımız ÇAYKUR bir hak tanır diye budama yapmadı. ÇAYKUR geri adım atmayıp maalesef üreticisini düşünmedi. Üretici de özel sektöre yarı yarıya çay vermektense ÇAYKUR’a çay satabilmek için budama yapıp kota açabilmek için imkanlarını zorluyor. Bu çayı kestiren zihniyet, ekmeği çöpe atan zihniyetle aynıdır. Yurttaş bu çayı kesip yere döküyor. Çünkü ÇAYKUR’a çay satabilmek için. İsraf israf diyorlar bu israf değil mi? Biz derhal bu olaya el atılmasını en azından bu çayın değerlendirilmesini istiyoruz. Altın gibi bir çay var. Mayıs ayı sürgünü en kaliteli sürgünde biz kesip dibine atıyoruz. Buna yetkililerin bir çare bulması lazım. Bu böyle gitmez” şeklinde konuştu.

“650 KİLO KOTA BEKLİYORUZ”

Mavi, “Çok güzel bir sürgün geliyor. Tam bir çay havası yaptı. Ramazan ayı yağışlı geçti. 11 ve 12. ayların kurak geçmesine rağmen Ramazan’da havalar çok güzel gitti. Beyaz çayı bol bir çayımız var. Bu sene inşallah sayın Tarım ve Orman Bakanımızla da görüştük. Kesinlikle desteklemenin 1 lira olmasını ve yaş çayında 15 lira olmasını talep ettik. İnşallah Cumhurbaşkanımız Rize’ye geldiğinde bize geçen yıl verdiği gibi bir bahar müjdesi daha vereceğini düşünüyoruz. ÇAYKUR’un birinci sürgünü 5 Mayıs’ta açmasını istiyoruz. Çünkü bazı yurttaşlarımız erkenden topluyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz