Çay içmek, COVID’i önleyebilir mi?

Çayın sağlık üzerindeki olumlu etkileri yüzlerce yıldır biliniyor. Kalp damar sağlığı ve bağışıklık sistemi bunlardan bazıları. Peki çay, COVID-19’u (koronavirüs) önlemeye de yardımcı olabilir mi?

Çay, ülkemiz değil dünyanın birçok yerinde popüler bir içecek. Hatta bazıları için güne başlamanın tek yolu. Peki günlük olarak tükettiğimiz bu içecek COVID-19’u önlemeye de yardımcı olabilir mi? Georgia Üniversitesi’nde yapılan yeni bir araştırma, bu soruya şaşırtıcı bir yanıt verdi.

Bir fincan çay COVID’i önlemeye yardımcı olabilir mi?

UCLA Health’e göre çay güçlü bir antioksidandır, kalp sağlığını destekler, felç riskini azaltır, odaklanmayı artırır, kan şekeri seviyelerini düşürür ve bazı kanserlerin gelişme riskini azaltır. O halde çayın potansiyel anti-viral etkilerinin araştırılıyor olması şaşırtıcı olmayabilir.

Georgia Üniversitesi Tarım ve Çevre Bilimleri Fakültesi Gıda Güvenliği Merkezi’nde virolog olan Malak Esseili, SARS-CoV-2’nin etkilerini potansiyel olarak etkileyip etkilemediklerini görmek için çayın sağlığa faydalarını daha fazla incelemeye karar verdi.

 

Esseili, çayın potansiyel anti-viral etkilerini araştırmaya ilk olarak COVID-19 salgını patlak verdiğinde, kendisini ve ailesini korumaya yardımcı olacak yollar ararken başladı.

Esseili’nin Georgia Üniversitesi’ndeki diğer araştırmacılarla birlikte yürüttüğü çalışmanın bulguları bazı çayların SARS-CoV-2’yi tükürükte nasıl etkisiz hale getirdiğini (bazı durumlarda %99,9’a varan oranlarda) gösterdi. Bu bulgular, virüsün ağız boşluğunu enfekte edip çoğalması ve akciğerlere ulaşmadan önce orofarenksten (ağzın arka kısmında, farenksin oluşturduğu boşluk) geçmesi nedeniyle önemli.

Esseili, “SARS-CoV-2’nin ağız ve boğazda etkisiz hale getirilmesi önemli. Çünkü bu, virüsün alt solunum sistemine girişini potansiyel olarak azaltıyor” diye konuştu.

 

Çay içmek, COVID’i önleyebilir mi?

Hangi çay türünün etkisi daha güçlü?

Esseili ve 2023 yılında gıda bilimi alanında yüksek lisans derecesiyle mezun olan o zamanki yüksek lisans öğrencisi Julianna Morris, bazıları solunum sağlığına yardımcı olduğunu iddia eden, piyasada bulunan 24 farklı çay türünü inceledi.

Bunlardan, tükürükteki virüsü önemli ölçüde azaltan beş tanesi tespit edildi; ahududu, okaliptüs nane, nane karışımı, yeşil çay ve siyah çay. Bu beşi arasında siyah çay en büyük azalmaya neden oldu. Tüm testler laboratuvarda simüle edilmiş koşullar altında yapıldı.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Food and Environmental Virology dergisinde yayınlandı.

www.gidahatti.com/haber/20204212/cay-icmek-covidi-onleyebilir-mi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Abbas Güçlü Ormanlarımız nasıl yok oluyor?

Hemen her yıl büyük orman yangınları yaşanıyor ve kahroluyoruz....

Gazi Kutlu: Tarımsal üretim planlanmasında stratejik ürünler belli oldu

Ekimde başlayacak sezonla 2024'ün ülkemizin tarımsal üretim planlamasına geçiş...

Kurak arazileri yeşertecek yeni formül: Sulamasız Tarım

https://youtu.be/gdTCyVahCYg?feature=shared Herhangi bir su kaynağı, elektrik, sondaj ya da basınçlı...

Yağış gitti aşırı sıcaklar geri döndü: Kavrulacağız

Sıcaklıklar mevsim normallerinin 3-6 derece üzerine çıkacak. Batıda sıcaklık...