CarrefourSA, İstanbul’da başlattığı “Kent Tarımı” projesini hayata geçirdi

0
554

CarrefourSA, İstanbul’da başlatılan “Kent Tarımı” projesi ile şehirde yaşayan ve tarımla ilgilenemeyen çiftçilere ulaşarak, yerli çiftçilere alım garantili tarım fırsatı sunmayı hayata geçirdi.

Sabancı Holding ve Carrefour Grup iştiraki CarrefourSA,Şehirde Üretiyoruz; Taze ve Güvenli Tüketiyoruz mesajıylaKent Tarımı projesini başlatmak üzere İstanbulunçbeyli Köyünde 10 çiftçi ile başladı. Projenin amacı, raf fiyatlarında yüzde 20 tasarruf sağlamak. Proje, Kızılcaali, Kadıllı ve Aydos ile devam edecek ve İstanbul’dan 100 çiftçiye katılım sağlanacak.

CarrefourSA CEO‘su Kutay Kartallılu, İstanbul‘daki mağazalarının tüm yeşillik grubundaki ihtiyacının yarısını bir yıl içinde proje ile karşılayacaklarını açıkladı. Ayrıca,çbeyli, Kızılcaali, Kadıllı ve Aydos’taki toplam 310 dönümlük tarım arazilerinden ürün alımına başladıklarını da bildirdi.

Projenin, İstanbul’dan sonra Ankara ve İzmir’de de devam ederek büyüyeceğini ve sebzeyle sınırlı kalmayarak şehrin özelliklerine göre üretimin değişeceğini belirten Kartallıoğlu, “Bakliyat ürünlerinde de bölgenin özelliği ve toprak yapısına uygun kent tarımını destekleyeceğiz” dedi. Mesafelerin kısalmasının lojistik ve akaryakıt başta olmak üzere gıda fiyatlarına yansıyan birçok maliyet kaleminden de tasarruf sağlayacağının da altını çizerek, “Bu tasarruf elbette raflara da yansıyacak. Bu ürünlerin raf fiyatlarında yüzde 20 civarında bir tasarruf öngörüyoruz” diye konuştu.

19 tonluk karbondioksit emisyon azaltımı sağlandı

Kartallılu, Kent Tarımı projesinin 4 aylık hesaplamalarına göre, 19 ton CO2e azaltım sağlandığını bildirdi. Tarım alanında en büyük sorunların başında su israfının geldiğini vurguladı. Türkiye’nin bu alandaki en büyük sorunun ise vahşi sulama olduğuna dikkat çeken Kartallıoğlu, “Kent Tarımı projemizde çiftçi kendi harcayacağı suyu kendi ayarlıyor ve damlama yöntemiyle sulama yapıyor” dedi. CarrefourSA olarak kadın istihdamına ayrıca önem verdiklerini söyleyen Kartallıoğlu, “Bu nedenle Kent Tarımı projesinde de çok sayıda kadın çalışanımız olmasına dikkat ettik” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz