Balık azaldı, ilgi çoğaldı

0
506

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte, balık çeşitlerinin ve miktarının azalmasına rağmen, vatandaşların balık yemeye olan ilgisi hiçbir şekilde azalmadı.

Karadenizde soğuk hava dalgasının etkisiyle denize açılamayan teknelerin durumu, balık tezgahlarında bolluktan yoksunluğa dönüştü. Geçen hafta 70 liradan satılan çinekopun fiyatı 100 TLye çıkarken, Mezgit, hamsi, istavrit ve barbun gibi belli başlı balıkların tezgahlarda bulunması ise çok azdı.

Fiyatların daha da aşağıda olması gerektiğini söyleyen Fikri Zengin, “Ben kilosu 100 liradan somon aldım. Diğer balıklara da baktım ama çocuklar bunu sevdiği için aldım. Fiyatlar bence biraz daha aşağılarda olabilirdi. Soğuk havanın da fiyatlara etkisi olmuş olabilir” dedi.

Bir diğer müşteri Hüseyin Seven ise “Fiyatlar diğer et ürünlerine göre makul ama biraz daha aşağıda olabilirdi. Ben şimdi hamsi alacağım. Hamsinin kilosu 50 liradan satılıyor. İnşallah herkes alabiliyordu. Hamsinin kilosu 30 lira olsa vatandaşlar için daha iyi olabilirdi” diye konuştu.

“BALIK AZ AMA İLGİ ÇOK”

Vatandaşların balığa olan ilgisinde bir azalma olmadığına dikkat çeken balık satıcısı Onurcan Köse, “Hava şartlarından dolayı balık az çıkıyor. Hamsi 50 liradan satılıyor. Vatandaş en çok hamsiye ilgi gösteriyor ve iyi satıyoruz. Mezgit 30, kefal 50, çinekop 100, levrek 150, çipura 120, somon da 100 TL’den satılıyor. Fiyatlar o kadar da pahalı değil. 2 aydır hamsi satıyoruz. 1 ay da hamsi satarız. Şu anda dolaba atılıp, saklanacak hamsi piyasada yok. Hamsiler inceli ve orta boy. Vatandaşlar günlük ihtiyacı kadar hamsi alıp, gidiyor. Bu yıl dolaplar palamutla doldu, hamsiye de henüz yer açılmadı. Palamut bolluğu ile başlayan sezon çinekop ve hamsi bolluğuyla devam ediyor. 1 ay daha hamsi bolluğu ile geçerse güzel geçen sezonu güzel kapatırız” şeklinde konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz