Çambükü köylüleri kazandı, mahkeme OSB’ye ‘Dur’ dedi

Samsun Bölge İdare Mahkemesi, Taşova ilçesi Çambükü köyünde organize sanayi bölgesi (OSB) projesinin yürütülmesini durdurma kararı almıştır.

Mahkeme, OSBnin tarım arazisine yapılmasının hukuka aykırı olduğunu vurgulayarak, inşaatın başlaması halinde telafisi güç zararların ortaya çıkabileceğini belirtti.

Geçen yıl OSB projesi için karar verilmişti. Tarım alanlarının kullanımı nedeniyle halk tarafından istenmemişti. Köy mezarlığının OSB için tahsis edilmesi yöre halkının sabrını taşırdı. Bunun üzerine köy halkı, muhtar İlyas Celep’in gerekli evrakları imzalamamasını istedi. Muhtar, “O mezarlıkta iki şehit var” diyerek tahsis işlemi için gerekli evrakları imzalamamıştı. Valiliğin “Biz devletiz istediğimizi alırız” sözlerine ve kaymakamlığın baskılarına direnen muhtar, görevden alınarak yerine kayyım atanmıştı.

Jandarma ve polis, yargı süreci devam ederken köylülerin arazisine girmiş ve ürünlerini korumak isteyenleri gözaltına almıştı. Dozerlerle ekilen ürünler de biçilmişti. Buna ek olarak, çoğu 20 yıllık ceviz ağacı olan 2 bin adet ağaç kesilmişti.

Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktı. Ancak OSBnin kurulmasıyla birlikte, bu alanların önemi azalacaktı. Bilirkişi raporu, OSB’nin bölgeye inşa edilmemesi gerektiği konusunda görüş bildirmişti. Ancak mülki amirler, yargı sürecini beklemeden raporu göz ardı etmişlerdi.

Yetkililer yeterli araştırma yapmamış

Mahkeme, bölgede OSB yapımı için yürütmeyi durdurma kararı almak için bilirkişi raporlarını değerlendirdi. Mahkeme mülkü idarelerin gerekli araştırmaları yapmadan karar verdiğini de saptadı.

Kararda şöyle dendi: “Yeterli bir araştırma yapılmadan düzenlenen ve sadece alternatif alan bulunmadığı ifadesini içeren etüt raporuna istinaden toprak koruma kurulunca talebin kabulüne karar verildikten sonra il özel idaresinden Çambükü Köyü ve civarında planlı alanda söz konusu amaçla kullanılabilecek taşınmaz bulunup bulunmadığının sorulduğu, yine İl Özel İdaresince aynı günlü işlemle yeterli bir araştırma yapılmadan ve söz konusu ihtiyaca uygun Çambükü Köyü ve civarında başkaca bir taşınmaz bulunmadığının belirtilmesi üzerine Bakanlıkça alanın tarım dışı kullanılmasına izin verildiği, bu haliyle, organize sanayi bölgesi kurulabilecek dava konusu taşınmazdan başka planlı alanda yada dışında alternatif alanlar bulunup bulunmadığının gerekli ve yeterli bir şekilde araştırılıp varsa bulunan alanlar toprak koruma kurulunca değerlendirilmeden taşınmazların tarım dışı kullanılmasına izin verildiği anlaşıldığından, bu karara istinaden tesis edilen organize sanayi bölgesi kurulmasına dair kesin işlemde hukuka uyarlık görülmemiştir.

Diğer taraftan, dava konusu işlemin uygulanması halinde söz konusu organize sanayi bölgesi kurulması yatırımının inşasına başlanacağından telafisi güç zararların doğacağı açıktır.“

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Prof. Dr. Aykut Gül: Felaketler örnek uygulamaların önünü açabiliyor

Son bir haftada güzel gelişmeler oldu tarım sektörünü ilgilendiren…Bugünkü...

Deniz salyangozundan 3,2 milyon dolar gelir

Yılın ilk iki ayında yapılan deniz salyangozu ihracatı yüzde...

Celal Toprak: Tarlasını terk etmeyen çiftçiye destek, çözüme giden ilk adım olur

Türkiye’nin önde gelen perakendecilerinin üye olduğu Gıda Perakendeciler Derneği’nin...

Didem Eryar Ünlü: Su için yeni bir “Paris Anlaşması” gerekli

Birleşmiş Milletler neredeyse 50 yıldır ilk kez Su Konferansı...