Bursalı armut üreticilerini aşırı sıcaklar vurdu

Lezzeti, dayanıklılığı ve büyüklüğüyle meşhur Bursa deveci armudunu temmuz ayı başındaki aşırı sıcaklar vurdu. Rekoltede yüzde 20-30 civarında düşüş bekleniyor.

Temmuz ayı başında Türkiye’nin büyük bölümünü etkisi altına alan aşırı sıcaklar tarım üssü Bursa’da üreticiyi vurdu. Özellikle deveci armudunda güneş vuruğu sebebiyle rekoltenin yüzde 20 – 30 seviyesinde düşmesi bekleniyor. Kuzeyinde Katırlı Dağları, güneyinde ise Uludağ’ın uzandığı Bursa Ovası’nın özel iklim ve coğrafi koşullarında başta Ağaköy, Adaköy olmak üzere, Dudaklı, Kazıklı, Canbazlar, Kumkukalan, Hasanbey, İğdir, Karahıdır, İsabey, Serme ve Barakfakih köylerinde yaygın şekilde yetiştirilen deveci armudundaki rekolte düşüşünün pazar tezgahına da yansıyabileceği belirtiliyor.

Ortalama yılda 150 bin ton deveci armudunun yetiştirildiği Bursa Ovası’nda güneş vuruğu sebebiyle bu sene rekoltede ciddi bir düşüş yaşanacağını belirten çiftçi Aydın Kılıç, “Bir ağacın 400-500 kilo meyve verdiği deveci armudu bahçelerinde bu sene hüzün var. Hasat mevsiminin Eylül sonunda başlayacağı deveci bahçelerinde güneş vuruğu hadisesi üreticiyi üzdü. Temmuz ayı başında 40 dereceyi bulan sıcaklar sebebiyle ürünlerimiz büyük zarar gördü. Zaten şeftali de sıcaktan etkilendi.Geçen hafta şeftali 85 kuruşa kadar geriledi. Ürünün büyük bölümü de bu sene yok pahasına meyve suyu olması için fabrikalara verildi” dedi.

Sıcakların aniden bastırmasıyla birlikte şeftali ve devecinin büyük hasar aldığına dikkat çeken Kestel Ziraat Odası Başkanı Fevzi Fırtına ise şunları söyledi: “Bursa Ovası’nda yıllık ortalama 150 bin ton deveci 130 bin ton şeftali yetişiyor. Ancak bu sene aşırı sıcaklar sebebiyle rekoltede düşüş bekleniyor. Zaten şeftali fiyatları çok düşük seyrediyor. Geçen hafta 85 kuruşa kadar geriledi. Ziraat Bankası’na üreticinin kredi ödemeleri var. Çiftçimiz bu borçların ertelenmesini bekliyor.”

www.sozcu.com.tr

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Müge Akgün: Kıbrıs’ta şeflerin düeti

Kıbrıs’a yıllardır giderim, Akdeniz’in bu her anlamda kendine has...

406 Milyon TL’lik tarımdal destek ödemesi bu gün hesaplara yatırılacak

Bitkisel Ürün Sigortası Desteği için 296 milyon 471...

OECD ekim raporu: Türkiye gıda enflasyonunda ilk sırada

OECD, üyesi olan ülkelerde ekim ayında kaydedilen gıda enflasyonu...

Birçok kent için kuvvetli yağmur ve kar uyarısı

Meteoroloji, güney, güneydoğu ve doğu bölgelerinde bulunan pek çok...