Meyvecilik araştırma enstitüsünden 6 yeni armut çeşidi!

Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü’nün Ateş Yanıklığı Hastalığına karşı geliştirdiği 6 Armut çeşidi tescillendi.

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü (MAREM) tarafından “Ateş Yanıklığı Hastalığına Toleranslı Armut Çeşit Islahı” projesi kapsamında geliştirilen 6 Armut çeşidi tescillendi.

Isparta Eğirdir Meyvecilik Araştırma Enstitüsü Müdürü Dr. Şerif Özongun, “Ateş Yanıklığı Hastalığına Toleranslı Armut Çeşit Islahı” projesi kapsamında geliştirilen 6 adet yeni armut çeşidinin tescilinin tamamlandığını açıkladı.

Ateş yanıklığı hastalığına karşı 6 armut çeşidi geliştirildi

Ongun, “Çeşitlere dair yetiştiricilik bilgilerinin geliştirilmesi çalışmalarına, enstitümüzde yoğun bir şekilde devam ediliyor. Gerek Türkiye gerekse dünyada armut yetiştiriciliğini sınırlayan en önemli faktörlerin başında Ateş Yanıklığı Hastalığı gelmektedir. Hastalığın etkin bir mücadelesi olmamakla birlikte mücadele için kullanılan kimyasallar oldukça pahalıdır ve insan-çevre sağlığı açısından zararlıdır. Hastalık, üretimi sınırlamakta, armut pazarında arz boşluklarına neden olmaktadır. Üreticiler, hastalıkla mücadele için yüksek ilaç ücretleri ödemektedir. İnşallah bu proje sayesinde üreticiler daha az ilaç kullanacaklar” dedi.

Ne zaman hasat ediliyorlar?

Enstitü Müdürü Özongun’un verdiği bilgiye göre, ateş yanıklığı hastalığına dayalı 6 yeni armut çeşidinden MarSalda çeşidi armut Ağustos ortasında,

FiRest ve Seven çeşitleri Eylül ortasında, Dönen-C ve Gökdem çeşitleri Ekim başında, ArTroya isimli armut çeşidi ise Ekim ortasında hasat ediliyor.

Kaynak: gidahatti.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Prof. Dr. Aykut Gül: Yeni üretim sezonu yeni ümitler

Eylül ayı, tarımsal üretim sezonunun başlangıcı kabul edilir. Eylül...

Rüştü Bozkurt: Tarımda önemli bir başlangıç

✔  “Tarım ve hayvancılık konusunda bir şeyler yapmak için atılan...

Türkiye de var: 32 ülkeye iklim değişikliği davası

Portekizli gençler Türkiye dahil 32 ülke hakkında iklimle ilgili...