Buğra Adil Buyrukcu: Doğanın güçlü savaşçıları: Adaptojen bitkiler

0
287

Beraberinde birçok ciddi hastalığı getiren, yarattığı psikolojik etkilerle depresyona girilmesine neden olan stres ile mücadele etmek artık günümüzün en önemli savaşlarından biri.

Vücudumuzu tam anlamıyla içten çökertebilme gücüne de sahip olan strese karşı en az onun kadar güçlü olan doğal silahlarımız da var. Bu doğal silahlarımızın adı, aslında binlerce yıldır Çin tıbbında ve Ayurveda şifa geleneklerinde de kullanılan adaptojen bitkiler…

Doğanın güçlü savaşçıları: Adaptojen bitkiler

Günlük yaşantımızda artık o kadar çok strese maruz kalıyoruz ki bu durumu kontrol altında tutmak birçok kişi için kolay olmayabiliyor. Artık biliyoruz ki uzun süren ve kontrol altına alınamayan stres hem fizyolojik hem de psikolojik anlamda bizleri tüketebiliyor. Günümüzde birçok kişi stresten kurtulmanın ya da stres yükünü hafifletmenin yollarını arıyor. İşte tam da bu noktada adaptojenlerin devreye girdiğini söyleyebiliriz. Adaptojenler, fiziksel, kimyasal ya da biyolojik strese karşı vücudu koruduğu bilinen ve herhangi bir toksik etkisi olmayan bitkilerdir. Vücutta ayrıca dengeleyici bir etki de yaratırlar. Aslında binlerce yıldır geleneksel ve tamamlayıcı tıp alanında kullanılan adaptojen bitkiler, son yıllarda strese karşı etkili olmaları nedeniyle yeniden popüler bir hale geldiler. Çünkü bu bitkiler, stresi azaltmalarının yanı sıra enerjimizi yükselten, hormon ve sindirim bozuklukları ile bağışıklık sistemimize iyi gelen, en güçlü destekçilerimiz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz