Beyond Meat’in piyasa değeri düşerken yapay ete ilgi azaldı

0
301

Salgın döneminin yükselen markalarından, yapay et üreticisi Beyond Meat’in piyasa değeri düşerken araştırmalar da yapay ete olan ilginin azaldığını gösteriyor.

Corona virüsü salgını, et tedarik zincirinin aksamasına neden olurken yapay etlerin daha fazla tercih edilmesini sağladı. Salgın döneminin yükselen markalarından, yapay et üreticisi Beyond Meat’in piyasa değeri 2019’daki ilk halka arzından sonra 14 milyar dolara ulaşmıştı.

Bu hafta şirketin kaybettiği tüm parayı telafi etmek için 200 milyon dolara kadar ek sermaye arttırması gerektiğini açıklamasının ardından piyasa değeri 700 milyon doların altına düştü.

Beyond Meat CEO’su Ethan Brown, çarşamba günü yaptığı kazanç çağrısında işletmenin zor bir evreden geçtiğini ve sonunda “erken benimseyenlerden ana akım tüketicilere kadar uçurumu aşacağı” yönündeki iyimserliğini dile getirdi.

YAPAY ETE İLGİ YÜZDE 8 DÜŞTÜ

Ancak, hayvansal ürünlere alternatifleri teşvik etmek için kurulan Good Food Institute’a göre Amerikalı perakende tüketiciler 2022’de 2021’e göre yüzde 8 daha az bitki bazlı yapay et satın aldı ve müşterilerin yalnızca yüzde 63’ü sürekli müşterilerden oluştu.

Corona virüsü salgını özellikle ABD’deki et üretimindeki tedarik zincirini etkiledi. Büyük tesisler salgın nedeniyle kapılarını kapatmak zorunda kaldı. Bu durum, ‘bitki bazlı yapay et’ sektörünün yıldızının parlamasını sağladı. Fakat günümüzde yenilik etkisini yitirdi. Tüketiciler artık daha pahalıya mâl olan ve taklit etmeye çalıştıkları etler kadar lezzetli olmayan yüksek oranda işlenmiş ürünleri denemekten heyecan duymuyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz