Beton rantı İzmir satsuma mandalinasını tehdit ediyor

Betondaki yüksek rant, dünyaca ünlü İzmir Satsuma mandalinasını da tehdit etmeye başladı. Mandalina bahçelerini söküp yerine bina dikenlerin elde ettiği yüksek kazanç üretimi tehdit ediyor.

Mandalina bahçelerini söküp yerine bina dikenlerin elde ettiği yüksek kazanç yüzünden ‘turuncu altın’ mandalina üretiminin azalması, üretimden uzaklaşan çiftçilerin ise işsizler ordusuna katılmasından endişe ediliyor.

Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, İzmir Satsuma mandalinası için tıpkı zeytinde olduğu gibi koruma kanunu çıkarılması gerektiğini söyledi.

TURUNCU ALTIN ŞENLİĞİ

Seferihisar Mandalina Şenliği’nin 22’ncisi kortej yürüyüşü ve ilginç görsellerle kutlandı.

Mandalina Şenliği kapsamında; Mandalina Kral ve Kraliçeleri ile en iyi mandalina üreticisi, en iyi mandalinalı yemeği ve tatlısı, mandalinadan hediyelik eşya yarışmaları düzenlendi.

Festivalde konuşan Başkan İsmail Yetişkin, beton rantına dikkat çekerken, turuncu altın olarak nitelenen mandalinanın üretimine hassasiyetle yaklaşılması gerektiğini söyledi.

Yetişkin, “Bir ürün 70 yıldır tek başına koca bir ilçeyi kalkındırıyor. Seferihisar mandalinası 2013 yılında coğrafi işaret alarak tescillendi. Coğrafi işaret mandalinayı turizm faaliyetlerinde daha etkili kullanmamız için bir fırsat. Ancak mandalina bahçelerimiz tehlikede. Mandalina ağaçlarının da tıpkı zeytin ağaçları gibi koruma kanunu çıkarılarak özel korumaya alınması gerekir. Aksi halde altın değerindeki mandalinamızın beton rantına kurban gitmesinden endişe ediyoruz. Biz belediye olarak elimizden geldiği kadar mandalina bahçelerimizi korumaya çalışıyoruz. Ancak bu yetmez. Kanunlarla bu büyük değer korumaya alınmalı” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Gıda beslenme beyanlarına yeni düzenleme

Tarım ve Orman Bakanlığının beslenme beyanlarına yönelik hazırladığı taslağa...

Kurban fiyatı 4 yılda 12’ye katlandı: 1000 TL’ye kurban alınıyordu, bugün 1 kg dana bonfile bile yok

Bu bayram kurbanlıkların büyük oranda pazarda kalacağı tahmin ediliyor....

Hasan Açanal; Aztekler’den Ayaşlar’a gerçek bir Kızılderili: Domates

Kim derdi ki sen kalk Amerikalardan Anadolu’ya kadar gel,...

GÜBRETAŞ’ın keyfine diyecek yok

Çiftçiler geçim kaygısı yaşarken GÜBRETAŞ yönetiminin keyfi bozulmadı. Çift...