Banu Şen: Alaçatı Ot Festivali 11 il için buluşuyor

0
438

Coğrafi ve ekonomik koşullar ülkelerin ve bölgelerin mutfağında belirleyici olmuş… Hayvancılığın yoğun olduğu yerlerde et ve hayvansal ürün kültürü; tarımın yoğun olduğu yerlerde ise ot ve sebze ağırlıklı besinler mutfaklarda öne çıkmış. Çeşitli otların hakim olduğu mutfaklara da coğrafi ve ekonomik koşulların yön verdiğini görüyoruz.

Yokluktan o dönemlerde dere kenarları, dağlık alanlarda ot toplamaya çıkan yerli halk özellikle de kadınlar bugünün sofralarının hem lezzetli hem de sağlıklı ot kültürünü ortaya çıkarmış. Özellikle mübadele döneminde Giritli mübadillerin de yanlarında getirdikleri ot ağırlıklı mutfak, Ege yemeklerinde göçün izlerini taşımış. Çoğu yabani olarak tarlalarda, dere kenarlarında, zeytinliklerde yetişen birçok ot ile çeşitli salatalar, etli veya etsiz yemekler yapılır.

Alaçatı Ot Festivali 11 il için buluşuyor

Kadınlar, ot toplarken bellerine bağladıkları uzun önlükleri bohça gibi yapar, otları içine doldururlar. Otları iyi tanıyanlar bu toplama işi sırasında bir yandan da ayıklayıp temizlerlermiş. Son yıllarda Ege’de gastronomi ağırlıklı etkinliklerde çeşit çeşit otlar ve bu otlardan yapılan lezzetler ön plana çıkıyor. İlk ot festivallerinden biri olan “Alaçatı Ot Festivali” de 2010’dan beri Çeşme Belediyesi’nce düzenleniyor.

Festival, atölyelerin ve yarışmaların gerçekleştiği, yeme içme tadımlarının yapıldığı, yöresel yemeklerin satıldığı şenlik havasında geçiyor. Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçi ağırlayan festivalde, Ege Bölgesi’nde yetişen yüzlerce ot çeşidinden yapılan birbirinden lezzetli yemekleri keşfetme fırsatı buluyorsunuz.

Alaçatı Ot Festivali 11 il için buluşuyor

Her yıl bir otun ana tema olarak belirlendiği ve yemeklerin ağırlıklı olarak bu otlarla yapıldığı festivalde; dağlama, deli kereviz, deve tabanı, ebegümeci, hardal, iğnelik, körmen, radika, şevketi bostan, tilkişan, tirşikotu, turp otu ve yabani rezene yüzlerce otlardan sadece birkaçı. Ev yapımı salçalar, reçeller, çörekler ve pastaların da sunulduğu organizasyonda, tüketilen yiyecekler ve kullanılan malzemelerle ilgili farklı bilgiler ve tarifler de veriliyor. Alaçatı Ot Festivali, doğal ve organik ürünleri öne çıkararak vegan ve vejetaryen beslenenlerin de uğrak noktası.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz