“Balon” cinsi bezelye Afyonkarahisarlı üreticilerin yüzünü güldürdü

Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesinde hasadına başlanan yemeklik “balon” cinsi bezelyede yüksek rekolte bekleniyor.

Afyonkarahisar’ın Sinanpaşa ilçesinde hasadına başlanan yemeklik “balon” cinsi bezelyede yüksek rekolte bekleniyor.

Ekili arazide Bursa ve Hatay’ın ardından 3’üncü, üretim miktarı bakımından 2’nci sırada yer alan Afyonkarahisar’da uygun iklim koşulları sayesinde, Türkiye’nin bezelye üretiminin yaklaşık yüzde 20’si karşılanıyor.

Sinanpaşa ilçesinde hasadına başlanan yemeklik “balon” cinsi bezelyeler, konserve sanayisinin yanı sıra İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyük şehirlerin sofralarını süslüyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar, AA muhabirine, önceki yıllarda Sinanpaşa ilçesinde yüksek verim elde edilmesi nedeniyle bu yıl kentteki başka ilçelerde de bezelye ekiminin yapılmaya başlandığını söyledi.

İlçede yaklaşık 10 bin dekar arazide bezelye üretimin yapıldığını aktaran Acar, dekar başına 1300-1400 kilogram verim elde edildiğini dile getirdi.

İl genelinde de 14 bin ton bezelye üretiminin gerçekleştirildiğine işaret eden Acar, “İlçemizde yetişen bezelyelerimiz genellikle yemeklik olarak kullanılıyor. Bir kısmı da konserve sanayisinde işleniyor. Üreticilerimiz, bezelyelerini tarlada alıcılara satışını yapıyor. Alıcılar da aldıkları bezelyeleri, İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya gibi şehirlere gönderiyor.” dedi.

Bezelye alım fiyatlarının da geçen yılın üzerinde olduğuna dikkati çeken Acar, şöyle konuştu:

“Bölgede bitkilerin çiçeklenme döneminde don olayı yaşandı. Ancak, iklimsel şartların iyi olması ve güzel yağış arazilerde verimi olumlu yönde etkiledi. Tarlalarda hasat başladı ve devam ediyor. Bezelye üretiminde yüksek rekolte bekliyoruz. Bu yıl da üreticilerimiz, mahsullerini oldukça karlı fiyata satıyor. Bezelyenin kilogramı 3-4 liradan satılıyor. Geçen senenin üzerinde bir rakam ve üreticilerimiz de bu fiyattan oldukça memnun.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Ebru Erke: Pişirme tutkusu genlerine işlemiş bir şef

Yemekseverlerin favori animasyon filmlerinden, Oscar Ödüllü ‘Ratatouille’daki Collette karakterine...

Sahrap Soysal: Bi’ pilav, bi’ çorba!

Patlıcan dendi mi çoğumuzun aklına ilk önce karnıyarık ve...

Yoksulluk gıda fiyatına yansıdı

İTO’nun verilerine göre İstanbul’da enflasyon yüzde 56 oldu. Megakentte...

197 Milyon 283 Bin Liralık Destekleme Ödemesi Bugün Hesaplara Aktarılacak

Tarım ve Orman Bakanlığı tarımsal destek ödemeleri kapsamında 197...