Bahçesinde yetiştirdiği cennet hurmasını pazarlayamayınca ihracatçı oldu

Manisa’da genç bir kadın, bahçesinde yetiştirip pazarlayamadığı cennet hurmalarını çöpe atmayıp kurutması sonrası ihracatçı oldu. Başta denemek amacıyla kuruttuğu 40 kilo cennet hurmasına talep çok olunca ailesinin desteğiyle sera kuran Yılmaz, geçen yıl İngiltere ve KKTC’ye toplam 800 kiloluk ihracat yaptı.

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde Melek Yılmaz (35), çöpe atmak yerine balkonunda kurutmaya başladığı cennet hurması ile 5 yılda 800 metrekarelik kurutma serasının sahibi olup, ihracata başladı.

Geçen yıl İngiltere’ye 500 kilo, KKTC’ye de 300 kilogram cennet hurması ihraç eden Yılmaz, bu yıl 60 ton ürün satmayı hedefliyor.

KİLOSUNU 50 TL’DEN SATIYOR

Alaşehir’in kırsal Kavaklıdere Mahallesi’nde yaşayan Melek Yılmaz ve ailesinin bahçelerinde yetiştirdikleri ve taze olarak pazarlamakta zorlanılan cennet hurmaları, bozulmaya başladı. Yılmaz da hurmalarını çöpe atmak yerine kurutmaya karar verdi.

‘Trabzon hurması’, ‘cennet elması’ ya da ‘Akdeniz hurması’ olarak da bilinen cennet hurmalarından balkonda 40 kilo kurutarak işe koyulan Yılmaz, deneme amacıyla başladığı bu işten sonrasında çok talep aldığını anlatıyor.

Öyle ki, talebe yetişemez hale geldiğini belirten Yılmaz, eşi ve ailesinin de desteğiyle 800 metrekarelik kurutma serası kurduğunu kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

23 Mart Dünya Meteoroloji Günü

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar,...

Yumurta üreticilerinden ‘yüksek fiyat’ açıklaması

Yumurta Üreticiler Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, “Yükselen...

İrfan Yalın: “Dünya su günü” kutlu olsun; suyun tarihi

Büyük şehirlerimizi bekleyen kuraklığa karşı maliyeti her geçen gün...

İdil Çimrin: Ramazan’ın ilk günü Tokat’tayız

İdilika'nın Mutfağı'nda Ramazan'ın ilk günü, Anadolu'nun beşiği Tokat sofrasına...