Av yasağından önceki son balıklar tezgahlarda

0
226

Tüm Türkiye’de 12 mile kadar olan bölgede 15 Nisan’da başlayacak av yasağı öncesi son balıklar tezgahlarda yerini alıyor. Mersinli balıkçılar, 15 Nisan’a kadar yurttaşları taze balık yemeye davet etti.

1 Eylül 2022’den itibaren Karadeniz, Marmara ve Ege’de bütün tekneler, Akdeniz’de ise gırgır tekneleri avlanmaya çıkarken, 15 Eylül’den itibaren ise tüm Türkiye’de yasak tamamen kalkmıştı.

Yasağın kalkmasıyla birlikte denizlere açılan balıkçılar sayesinde tezgahlar bu sezonda balıkla doldu. Yasağın yeniden başlamasına 1 ay kala balıkçılar vatandaşları ucuz ve taze balık yemeye davet etti.

“BALIK ÇEŞİTLİLİĞİ 10-15’E DÜŞECEK”

Balık sezonu ve fiyatlarla ilgili açıklamalarda bulunan Mersin Balıkçılar Derneği Başkanı Adnan Polat, 15 Eylül’de açılan balık sezonunun 15 Nisan’da sona ereceğini söyledi.

Yasağın başlamasına 1 ay kaldığını kaydeden Polat, “Balık durumu her geçen yıl bir önceki yılı aratıyor. Yine de balığa talep halkımız tarafından gayet iyi. Halkımız artık balığın faydalarını biliyor. 15 Nisan’a kadar taze balıklarımız devam edecek. Bu tarihten itibaren uluslararası avcılık başlayacak. Tabi taze balıklarımız yine olacak ama çeşitte bir azalma olacak. 30-40 çeşit balık yerine 10-15 çeşit balık olacak. Tabii ister istemez balık az çıkacağından fiyatlarda yüzde 10-15 oranında artış olabilir. Bazı balıklarımız o tarihten sonra hiç olmayacak. Barbun, gümüş gibi trol avcılığıyla çıkan balıklar tamamen yasaklanacak” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz