Araştırmalar, turna yemişinin faydasını ispatladı!

0
678

İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavi edilmesi için turna yemişi kullanmak, Amerika Yerlilerinden bu yana bilinen bir yöntem. Şimdilerde yapılan bilimsel bir çalışma, bu geleneksel yöntemin işe yaradığını somut verilerle ispatladı…

İdrar yolu enfeksiyonu, ihmale gelmiyor

İdrar yolu enfeksiyonları şiddetli ağrılara ve birtakım idrar torbası sorunlarına yol açabiliyor. Tedavi edilmediğinde böbreklere ilerleyip, bazı nadir vakalarda sepsis ( kan zehirlenmesi) gibi daha ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Kadınlarda daha yaygın olmasına rağmen, idrar yolu enfeksiyonu erkeklerde ve çocuklarda da görülebiliyor.

Turna yemişi, idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde etkili

Yeni yapılan bir araştırmada, toplamda 8.857 katılımcıyı kapsayan, 50 ayrı çalışmanın verileri bir araya getirildi. Geçmişte yapılan bu çalışmalar, idrar yolu enfeksiyonu riskinin meyve suyu, tablet veya toz formundaki turna yemişi ürünleriyle olan ilişkisi üzerineydi.

Sonuçlar, turna yemişinin tekrarlayan enfeksiyon yaşayan kadınlardaki enfeksiyon riskini %25’in üzerine azalttığını ortaya koydu. Çocuklarda ve tıbbi bir işlem geçiren, tekrar idrar yolu enfeksiyonu yaşaması muhtemel insanlarda ise bu oranın %50’nin üzerinde olduğu görüldü.

 

Çalışmalarda çok az etkiye rastlanırken, en sık ortaya çıkan yan etki karın ağrısı oldu.

Araştırmacılar, verilerde bazı eksiklikler bulunduğunu, turna yemişi ürünlerini doğrudan antibiyotik veya probiyotiklerle karılaştıran çok az deneme çalışması olduğunu, bu tedavilerin de en az turna yemişi kadar etkili olabileceğini söyledi.

Yaşlı bireyler, hamile kadınlar ve idrar yolu boşaltımı sorunu yaşayan kişilerde turna yemişinin herhangi bir faydası tespit edilemedi. Bir diğer deyişle, turna yemişinin faydaları herkeste geçerli değil.

Ancak bazı gruplarda idrar yolunu riskini belirgin şekilde düşürüyor.

Araştırmadan elde edilen sonuçlar Cochrane Database of Systematic Reviews dergisinde yayınlandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz