Adana’dan güzel haber geldi: Karpuzun fiyatı yarı yarıya düştü

Adana karpuzun büyük hacimde yetiştirildiği bir şehir. Adana’da karpuzun tarlada 3 liradan, 1 lira 50 kuruşa düştüğü haberi geldi.

Yaz aylarında insanın içini serinleten ve bütün kış yemek için özlemle beklediğimiz karpuz fiyatları el yakıyordu. Fahiş fiyatları nedeniyle çarşı ve pazarlarda dilimlenerek satıldığı görülen karpuzda nihayet beklenen ucuzluğun ilk sinyali Adana’dan geldi.

Karpuz tarlada ucuzladı

Türkiye’nin en önemli karpuz üretim merkezlerinden Adana’da karpuzun kilogram fiyatı, tarlada 3 liradan 1 lira 50 kuruşa düştü.

Adana karpuz üretiminde Çin ile yarışıyor

İHA’nın haberine göre, karpuz üretiminde Çin’den sonra ikinci sırada yer alan ve Türkiye’nin yüzde 20-25 oranındaki ihtiyacının karşılandığı Adana’da geçen ay başlayan hasat sürüyor. Tadı, aroması, kokusu ve rengiyle ünlü tescilli Adana karpuzu, ilk çıktığı dönemde ortalama kilogramı 3 liradan satılırken, şimdilerde fiyatı yarı yarıya düştü.

Hava sıcaklıkları düştü

Marmara ve Karadeniz bölgelerindeki hava sıcaklığının da düşmesiyle karpuza talep azalınca karpuzun kilogram fiyatı tarlada 1 lira 50 kuruştan satılıyor. Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, ovada karpuz hasadının sürdüğünü belirterek, “Karadeniz ve Marmara Bölgesi’nde olan yağışlardan dolayı talep azaldı. 3 lira ile 3 lira 50 kuruş arasında satılan karpuzun fiyatları şu anda 1 lira 50 kuruş ile 1 lira 60 kuruş arasında satılıyor.” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

Prof. Dr. Aykut Gül: Felaketler örnek uygulamaların önünü açabiliyor

Son bir haftada güzel gelişmeler oldu tarım sektörünü ilgilendiren…Bugünkü...

Deniz salyangozundan 3,2 milyon dolar gelir

Yılın ilk iki ayında yapılan deniz salyangozu ihracatı yüzde...

Celal Toprak: Tarlasını terk etmeyen çiftçiye destek, çözüme giden ilk adım olur

Türkiye’nin önde gelen perakendecilerinin üye olduğu Gıda Perakendeciler Derneği’nin...

Didem Eryar Ünlü: Su için yeni bir “Paris Anlaşması” gerekli

Birleşmiş Milletler neredeyse 50 yıldır ilk kez Su Konferansı...