500 bin öğrenci tarlalara göçtü!

0
310

Zorunlu eğitim çağında 5-17 yaş arası 500 bin çocuk, ailelerince sınıftan alınıp çalışmaları için başka illere tarlalara götürüldü. Şanlıurfa, Adana, Ankara, Antalya gibi 47 ilde mevsimlik işçi öğrencilerin adresi MEB’e, “Tarla Başı” ve “Çadır” diye bildirildi.

Tarım ürünlerinde ekim ve hasat zamanının başlamasıyla, mevsimlik çocuk işçi göçü de başladı. Son 1.5 ayda 500 binin üstünde çocuk, aileleriyle birlikte çalışmak için başka illere göçtü. Milli Eğitim Bakanlığı, 11 Mayıs 2023’te göç eden öğrencilerin tespiti için en çok göç alan ve göç veren 47 il başta olmak üzere, 81 ilde çalışma başlattı.

TARLADAN ÇOCUK ÇIKACAK

MEB, “Mevsimlik Tarım İşçileri ile Göçer ve Yarı Göçer Ailelerin Çocuklarının Eğitime Erişimi” adlı resmi yazıyla, öğrencilerin gittikleri illerde bulunup, okula devamının sağlanmasını istedi. Yoksulluk nedeniyle aileleriyle başka illere mevsimlik işçi giden ve halen
e-okulda kayıtlı zorunlu eğitim çağındaki ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerini her ilde milli eğitim müdürlükleri arıyor.

VİRANŞEHİR BOŞALDI


Şanlıurfa’da ilk belirlemelere göre 802 öğrenci okulu bırakıp, tarlalara mevsimlik işçi olarak gitti. Şanlıurfa Milli Eğitim Müdürlüğü kayıp öğrencilerinden bulduklarının adres bilgisini resmi kayıtlara, “Tarla başı’ ve ‘Çadır’ olarak kaydetti. Eyyübiye’de çoğu ilkokul öğrencisi 317 öğrenci, okulu bıraktı. Viranşehir’de 161, Suruç’ta 139, Haliliye’de 54, Harran’da 31 derken, Şanlıurfa’daki okullardan mevsimlik işçi olarak öğrenci kaybetmeyen tek bir okul kalmadı.

893 BİN ÇOCUK İŞÇİ VAR

Türkiye Çocuk Hakları Strateji Raporu’na göre çalışan çocukların yüzde 33.5’i okulu terk ediyor. UNICEF Türkiye verilerine göre 5-17 yaş arası 893 bin çocuk işçi var.

ÇALIŞTIRILAN 100 ÇOCUKTAN 64’Ü MEVSİMLİK TARIM İŞÇİSİ

Çalıştırılan çocuk işçilerin 306 bin 299’u okulu tamamen bırakıyor. 5-14 yaş grubu çalışan çocukların yüzde 64’ü tarım sektöründe çalıştırılıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz