4 ayda 3 milyon tona yakın buğday ithal edildi: “TMO tüccara çalışıyor”

TMO’nun açıkladığı buğday alım fiyatına tepki gösteren CHP’li Gürer, çiftçilerle bir araya geldi. Tarımda uygulanan yanlış politikaların zirve yaptığını kaydeden Gürer, “Çiftçiye tam bir zulüm anlayışı ile yaklaşıyorlar. TMO çiftçiye değil tüccara çalışıyor” diye konuştu. TMO, ton başına makarnalık buğdayda 10 bin lira, ekmeklik buğdayda 9 bin 250 lira fiyat açıklamıştı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Tarım Orman Köyişleri Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer, “Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) buğday alım fiyatları ile ürün satan çiftçi belini doğrulatmaz ve üretimden kopar” dedi.

Çiftçileri tarlada ziyaret eden Gürer, “Tarımda uygulanan yanlış politikalar düşük alım fiyatı ile zirve yapmıştır. Bir yıl öncesine göre Buğdayda yüzde 12,5, arpada yüzde 3,5 fiyat enflasyon karşısında çiftçiyi sahipsiz bırakmaktır” dedi.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde il sınırında hasat hazırlığında olan Ereğli ilçesi Zengen Köyünde çiftçilerle buluştu.

“Bu fiyatlarla bizim ayakta durma şansımız yok” diyen Çiftçi Şahin Tulgar, şöyle devam etti: “Tonu 8250 TL geçen yıl aldığı buğdaya bu yıl 9250 TL alım fiyatı belirlemek çiftçinin halinden bihaber oldukları gösteriyor. Mazot geçen yıl 18 lira iken bu yıl 40 lirayı geçti.Bu şartlarla daha ekim yapmam.”

İktidar eliyle alıma girecek TMO’nun düşük alım fiyatı yanında ürünü ‘ayağına istediğini’ kaydeden Gürer ise TMO’nun tarlada alım yapmadığını belirterek, “Bu fiyattan nakliye ve zaiyatı düşün geçen yıla göre adeta fiyat artışı yapılmadığı ortaya çıkar. ÇKS olacak, randevu alınabilirse alınacak sonra ödeme için bir kaç ay beklenecek. Tonunda 1750 TL buğdaya verilen destek de bir yıl sonra enflasyonla kuşa dönünce ödenecek. Çiftçiye tam bir zulüm anlayışı ile yaklaşıyorlar. İthal ürünle yabancı ülke çiftçisine destek oluyorlar. Yılbaşından bugüne kadar 2 milyon 880 bin ton buğday ithal etmişiz. İthalat için 700 milyon 76 bin dolar ödemişiz. 2024 yılı ilk 4 ayında 17 bin 95 ton arpa ithalatına da 3 milyon 610 bin dolar yurt dışına ödemişiz. Yabancı ülke çiftçisi ürettiği alıp işleyip satan iktidar kendi ülke çiftçisine maliyet altında fiyat verip canına okuyor” diye konuştu.

MALİYETLER ARTTI

Tarım girdi maliyetlerine dikkati çeken Gürer, şunları söyledi:

“TÜİK’e göre dahi tarım girdi maliyetlerinin enflasyonu %79 ‘u bulmuşken TMO düşük alım fiyatı açıklaması çiftçiye vurulan darbedir. Geçtiğimiz yıl TMO 12 milyon ton  buğday alırken bu yıl bütçe hedefinde 3,5 milyon ton alım hedefi konması iktidarı düşük alım fiyatı ike piyasayı tüccara teslim edeceğinin göstergesi idi ve yapılanda tamda budur. Tarla kirası,ilaç,gübre,tohum,mazot,traktör ve biçerdöver giderleri bir önceki yıla göre katlamışken Çiftçiye reva görülen bu durum kabul edilemez.Mutlaka TMO alım fiyatlarını revize etmelidir.15000 TL ton fiyatı ile alıma girmelidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Çok Okunanlar

Benzer Haberler
KAÇIRMA

İklim krizi günleri uzatıyor

İklim krizi günlerin uzamasına neden oluyor. İnsanların zaman ölçümü atomik...

Yapay Zeka, tarımsal ürün gelişiminde nasıl bir rol oynuyor?

Bilim insanları, gıda endüstrisinin tarımsal ürün üretmesine yapay zeka...

Prof. Dr. Aykut Gül: Planlı üretime herkes katkı koymalı

Aşırı kutuplaşmanın olduğu dönemler­de sağlıklı tartışmalar yapmak, ortak akılla...

“Personel eksikliği üretimi durma noktasına getirebilir’’

Gündemimizde zam değil, personel var Mehmet Hanifi GÜLEL Ekmek fiyatının zamlandığı...