19. Konya Tarım Fuarı kapılarını açıyor

0
576

Avrupa’nın her yıl düzenlenen en büyük tarım fuarı konumunda olan Konya Tarım Fuarı 14-18 Mart 2023 tarihlerinde 19. kez Tüyap Konya Uluslararası Fuar Merkezi’nde ziyaretçileriyle buluşacak.

Türkiye’nin en büyük, dünyanın ise sayılı fuarları arasında gösterilen Konya Tarım Fuarı, 14-18 Mart 2023 tarihlerinde tarım sektörünü bir araya getirmeye hazırlanıyor. Gerek katılımcısı, gerek profesyonel ziyaretçisi gerek sergileme alanlarının genişliğiyle Türkiye’nin en büyük tarım fuarı olma unvanını elinde bulunduran Konya Tarım Fuarı geçtiğimiz yıl 5 gün boyunca 20 ülkeden 461 firma, 101 ülkeden 207.133 ziyaretçiye ev sahipliği yapmış, yurt içinden de 81 ilden ziyaretçi ağırlamıştı.

% 92 ziyaretçi fuarı iş çevrelerine tavsiye ediyor

96.000 metrekarelik alanda sektördeki en yeni ürünlerin sergileneceği fuara bu sene 20 ülkeden 474 katılımcı firma ve firma temsilcisi bekleniyor. Balkan ülkelerinin tamamından, Gürcistan, Azerbaycan ve Orta Asya Ülkeleri, Körfez Ülkeler, Fas, Tunus Cezayir gibi Kuzey Afrika Ülkelerinin yanı sıra, Kenya, Uganda, Senegal, Etiyopya gibi orta Afrika ülkeleri ve İran’dan toplam 5bin yabancı ziyaretçi ağırlanacağı tahmin ediliyor. Ayrıca 70’in üzerinde il ve ilçelerden 200bin yerli ziyaretçi hedefleniyor. Geçen sene fuarı ziyaret edenlerin % 92’si fuarı iş çevrelerine tavsiye ederken, ziyaretçilerin %96’sı fuara bu sene yeniden katılıyor. İkili iş görüşmelerinin de yapılacağı fuar, yeni ihracat bağlantılarının kurulmasına da büyük katkı sağlayacak.

Konya, 158.8 milyon dolarla tarım makineleri ihracatında ikinci sırada 

Ülkemizin ‘Tarım Başkenti’ olan Konya, tarımı kadar tarım sanayisinde de ön planda. Çok sayıda firmanın römork, pulluk, hububat ekim ve pancar sökme makineleri ürettiği Konya, tarım manikaları sektöründe Türkiye ikincisi. Şehrin, genel makine ihracatı içerisinde tarım makineleri ihracatının payı yaklaşık %60 oranında. Konya, Türkiye tarım makineleri ve aletleri ihracatının yaklaşık %13’ünü gerçekleştiriyor. Bu bağlamda tarımsal mekanizasyon ve ekipman konseptinde dünyanın sayılı fuarları arasında yer alan Konya Tarım Fuarı, sektörün ihracat hedeflerine her yıl ortalama %20 civarında katkı sağlıyor. Tarım sektöründe ise en çok yatırımcıyı Konya’nın çekmesi de Konya Tarım Fuarı’nın önemli nitelikleri arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz